Taşınır Rehni Siciline İlişkin İşlemler Noterliklerde Yapılacak

23.12.2016

.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Noterler Birliği arasında Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Siciline ilişkin 23 Aralık 2016 tarihinde Protokol imzalandı.

Protokol, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent TÜFENKCİ himayesinde, Bakanlık Müsteşarı Cenap AŞCI ile Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus TUTAR  tarafından imzalandı. Bakanlık Toplantı Salonu'nda yapılan imza törenine Bakan Yardımcısı Fatih CİFTCİ, Müsteşar Yardımcısı İsmail YÜCEL, İç Ticaret Genel Müdürü Adnan YANKIN,  Türkiye Noterler Birliği Başkan Yardımcısı Zeynel Abidin BEYAZGÜL, Yönetim Kurulu Üyeleri Metin SUYABATMAZ, Gülüzar IRMAK ve Serdar ARAT ile Genel Sekreter Ayhan TOSUN'un  yanı sıra Bakanlık ve Türkiye Noterler Birliği temsilcileri ile çok sayıda basın mensubu katıldı. 

Bu protokol ile Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Siciline ilişkin tüm işlemler, Türkiye Noterler Birliği tarafından oluşturulan sistem üzerinden noterliklerce yapılacak.

TÜFENKCİ,  Bakanlıktaki imza töreni öncesinde yaptığı konuşmada KOBİ'lerin ekonomik ve sosyal kalkınmanın önemli birer unsuru olarak işlevlerini yerine getirdiğini ve ülkenin ekonomik büyümesine katkı sağladığını ifade etti.


Bu işletmelerin finansal kuruluşlardan krediyle kaynak sağladığına dikkati çeken TÜFENKCİ, sözlerine şöyle devam etti:

"Kredi karşılığı talep edilen teminatlar, KOBİ'lerin finansmana erişiminde önemli zorluklar oluşturmaktadır. KOBİ'lerin sermaye yapıları ağırlıklı olarak taşınır varlıklardan oluşmakta, buna karşın finansal kuruluşlar tarafından talep edilen teminatların kahir ekseriyeti taşınmaz varlıklardan meydana gelmekte. Bakanlığımızca yapılan inceleme ve araştırmalar neticesinde, işletmelerle finansal kuruluşların talep ve beklentilerinin birbiriyle örtüşmediğini görmekteyiz. Bakanlık olarak, KOBİ'lerimizin finansmana erişiminin kolaylaştırılmasına ilişkin geçtiğimiz aylarda çok önemli bir düzenleme yaptık. Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu TBMM'de yasalaştı. İnşallah yasa 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren hem yürürlüğe girecek, hem de işler hale gelecek."

Kanun ile finansmana erişimde güvence olarak kullanabilecek alternatif unsurların getirildiğini söyleyen TÜFENKCİ, böylelikle işletmelerin varlık yapısında önemli yer tutan stok ve alacakların yanı sıra ham madde, kazanç ve iratlar, kira gelirleri, lisans ve ruhsatlar, ticari plaka ve ticari hat ile ticari projelerin teminat olarak gösterilebileceğini kaydetti.

Taşınır varlıkların getirilerinin de rehin edilebilecek unsurlar arasına alındığına işaret eden TÜFENKCİ, ticari ve esnaf işletmelerinin taşınır varlıklarının, varlıkların borcu karşılaması halinde işletmenin tamamı üzerinde rehin edilmesinin de önüne geçildiğini vurguladı.


Tacir ve esnafın birbirlerinin yatırımlarını finanse edebilmelerine imkan sağlandığını belirten TÜFENKCİ, yabancı para birimi üzerinden rehin kurulabilmesine olanak verildiğini dile getirdi. 

Kanun ile "Rehinli Taşınır Sicili" kurulmasının öngörüldüğünü ifade eden TÜFENKCİ, şunları kaydetti:

"Yeni yılla birlikte, Kanun çerçevesinde yapılacak rehin sözleşmeleri bu sicile tescil edilecek. Ayrıca, rehin sözleşmelerinin hazırlanmasında yazılı ve elektronik alternatifler sunduk. Sicil internet portalı üzerinden elektronik imza ile rehin sözleşmesinin kurulmasına, var olan rehinlerin sorgulanmasına imkan sağladık. Böylece, diğer kanunlar gereği sicile kayıtlı olan diğer taşınır rehinlerinin verilerinin bu sicil ile paylaşılmasının ve entegrasyonunun önünü açtık."

TÜFENKCİ konuşmasında Türkiye Noterler Birliği'ne güvendiklerini vurgulayarak  "Rehinli Taşınır Sicillerinin kuruluş ve işleyişi bugün imzalayacağımız protokol ile Türkiye Noterle Birliği tarafından gerçekleştirilecek. Türkiye Noterler Birliği ülke çapında faaliyet gösteren bir kuruluştur. Halkımızın güvenini kazanmıştır. Hukuki güvence sağlamaktadır. Benzer sistem kurma ve işletme tecrübelerine sahiptir. Tüm bu sebepler Rehinli Taşınır Sicilini kurma ve işletme yetkisini Türkiye Noterler Birliğine devretmemize neden oldu. Türkiye Noterler Birliğinin de bu hizmeti en iyi şekilde kurup işleteceğine de eminiz." diyerek sözlerine son verdi.

Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus TUTAR da konuşmasında Birlik olarak yenilenme sürecinde olduklarını söyledi.

Söz konusu protokolün yeni bir başlangıç olduğunu dile getiren TUTAR  "İkinci el araç satışlarının noterliklerde yapılması, mirasçılık belgesinin mahkemeler yanında noterlikler tarafından da verilmesi, Dışişleri Bakanlığı ile Konsolosluklarda yapılan noterlik işlemlerinin entegrasyonundaki başarılı uygulamaların bir devamı olarak bu gün yeni bir projenin hayata geçirilmesi için bir aradayız. Şirket kuruluşlarında uzun süredir birlikte çalıştığımız Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile ortak çalışmamıza bugün inşallah bir yenisini ekliyoruz." şeklinde sözlerine devam etti.

Başkan TUTAR konuşmasında şirket kuruluşlarının Ticaret Sicil Müdürlükleri tarafından yapılması yönünde yasa değişikliği yapılırken, bu işlemlerin noterliklerde de yapılmaya devam edilmesi ve işlemlerden alınan değerli kağıt bedelinin kaldırılarak vatandaşın ödeyeceği işlem bedelindeki mali yükün hafifletilmesine ilişkin taleplerine olumlu yaklaşımları ve düzenlemede bu hususlara yer vermeleri nedeniyle Bakan TÜFENKCİ'ye teşekkürlerini sundu.

Başkan TUTAR "Biz noterler 1840 noktada ülkenin en ücra köşesinde bile görev icra ediyoruz. Türkiye Noterler Birliği sicili tutacak, noterlerimiz de hukukçu kimlikleri ve 7000'e yakın çalışanı ile bu sicilin işletmesine, rehin kurulmasına ve rehin işlemlerinin tescil, terkin ve değişikliğine çalışacaklar. Ben tekrar bu vesileyle bize karşı olan bu güven için teşekkür ediyor ve Bakanlığımızı mahcup etmeyeceğimizi ifade etmek istiyorum. Bize, Bakanlığımıza ve ülkemize hayırlı olsun." temennileriyle sözlerine son verdi.

Konuşmaların ardından Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Cenap AŞCI ile, Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus TUTAR tarafından imzalanan Protokol, Bakan TÜFENKCİ tarafından da imzalanmış olmakla, 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

İmza töreninin ardından başlayan toplantıda, Türkiye Noterler Birliği tarafından kısa bir tanıtım ve TARES portali üzerinden taşınır rehni siciline ilişkin uygulamalar hakkında bilgilendirme yapıldı.

Karşılıklı iyi dilek ve temennilerin ardından toplantı sona erdi.

 

 

 

Türkiye Noterler Birliği
Tüm Hakları Saklıdır. @2017

Bu site en iyi Google Chrome web tarayıcısı ile çalışmaktadır.
24.06.2014 Tarihinden İtibaren Ziyaretci Sayısı 3259588
Son Güncellenme Tarihi 20.04.2018 16:30