Başkan Yeni Yıl Mesajı

30.12.2016

Başkan Yeni Yıl Mesajı

​2016 yılında ülkemizin birlik ve bütünlüğünü bozmaya yönelik birçok girişimde bulunulmuş ve bu çabalar halen devam etmektedir. 15 Temmuz günü yapılan darbe girişimi top yekûn kararlı duruş ile bertaraf edildikten sonra, ülkemizin birlik ve bütünlüğüne kasteden güçler emellerine ulaşmak için bu kez malum terör örgütlerini kullanarak ve ekonomik kuşatma ile amaçlarını gerçekleştirme gayreti içerisine girmişlerdir. Ancak nereden ve kimden gelirse gelsin, hangi yöntem kullanılarak yapılırsa yapılsın taşıdığımız milli bilinç ve tarih boyunca göstermiş olduğumuz kararlı duruş karşısında bu saldırılar başarılı olamayacaktır.  

Bizler de başta mensubu olduğumuz noterlik mesleğine, örgütümüze, adalet sistemine ve halkımıza olumlu bir şeyler katabilme isteği ve gayreti ile çalışmalarımızı sürdürdük, sürdürüyoruz.

Hukuki güvenliğin sembolü olan noterler olarak geçtiğimiz yıl, mesleğimiz ile ilgili önemli adımlar attığımız, birçok projeyi hayata geçirdiğimiz bir yıl oldu.

Özellikle, 1 Mart 2016 tarihinde Noterlik Kanununa eklenen 198/A maddesinin uygulamasına ait "Noterlik İşlemlerinin Elektronik Ortamda Yapılması Hakkında Yönetmelik" ile elektronik arşiv, elektronik ortamda tespit, elektronik imza kullanımı ve paydaş kurumlarla entegrasyon gibi uygulamaları başlatmış olduk.

Türkiye Noterler Birliği olarak geçtiğimiz yıl teknolojik altyapı yatırımlarımızı güçlendirdik, yeni yılda da bu çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.

Bilim Komisyonu tarafından Noterlik Kanunu Yasa Tasarısı ile ilgili çalışmalar tamamlanmış olup, Tasarının 2017 yılı içinde yasalaşması beklenmektedir. Bu değişiklikler ile mesleğimizin çok önemli bir ivme kazanacağı düşüncesindeyiz.

Halen yürütülmekte ve belirli bir aşamaya getirilmiş olan, mesleğimiz için önemsediğimiz projelerin de 2017 yılının ilk çeyreğinde hayata geçirilmesini hedefliyoruz.

Tüm bu duygu ve düşüncelerle, yarınlara umutla bakmamızı sağlayacak gelişmelerin yaşanacağı, mesleğimiz, ülkemiz ve tüm insanlık için yeni ve güzel başlangıçların olacağı bir yıl diler, 2017'nin sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini temenni ederiz.

Saygılarımla,

 

Yunus TUTAR

Başkan

 

×