Türkiye Noterler Birliği 46. Olağan Kongresi

02.06.2017

Türkiye Noterler Birliği 46. Olağan Kongresi

​Türkiye Noterler Birliği (TNB) 46. Olağan Kongresi 2 Haziran 2017 Cuma günü Türkiye Noterler Birliği'nde başladı.  Kongreye, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın yanı sıra milletvekilleri, Anayasa Mahkemesi üyeleri, Yüksek Yargı mensupları ve üst düzey Bakanlık temsilcileri ile Makedonya, Macaristan, Arnavutluk ve Hırvatistan Noter Odalarından delegeler katıldı.

Kongrenin açılışında konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Türkiye devleti, terör örgütleriyle destekçileri kimler olursa olsun, bütün o arkasındaki güçlere rağmen baş edecek güç ve kudrete, kapasiteye sahiptir. Bu zaman alacaktır ama eninde sonunda bunları tek tek bulup yok etmek de bizim namus ve şeref borcumuzdur." dedi.

Türkiye'nin terörle mücadelesinin kararlı bir şekilde devam edeceğini ifade eden Bozdağ, Türkiye'nin büyük bir devlet olduğunu belirtti.

Konuşmasına, noterlerin beklentilerine vurgu yaparak kendilerinin de Birliğimizin bir üyesi gibi çalıştıklarını, noterlerin sorunlarını çözmenin kendileri için son derece önemli olduğunu söyleyerek devam etti.  "Yargının iş yükünü azaltmak noterlerden geçiyor." diyen Bozdağ, "Pek çok konuyu ihtilaf konusu olmaktan çıkaran, noterlerin yaptığı iş ve işlemlerdir. Noter belgelerinin güvenilirliği pek çok konunun ihtilaf olmadan çözülmesine yol açıyor. İhtilaf söz konusu olduğunda da, yargıda çok hızlı ve kısa sürede halledilmesine neden oluyor. Bu açıdan, biz noterlere daha fazla iş aktarma, pek çok işin noterler üzerinden yürütülmesinde ve çözülmesinde fayda görüyoruz." dedi.

Gayrimenkul aynına ilişkin işlemlerin de noterler tarafından gerçekleştirilmesi konusundaki çalışmalarda mesafe katettiklerini kaydeden Bozdağ, konuya ilişkin olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile yakında bir araya geleceklerini ve bir değerlendirme yapacaklarını belirtti.

Noterlik müessesesini herkesin bir güven müessesesi olarak gördüğünü belirten Bekir Bozdağ, yeni sistemde noter olabilmek için sıra bekleme durumunu kaldırmak istediklerini, ancak bunu müktesepleri koruyarak yapacaklarını söyledi.

Bozdağ, noter yardımcılığında hukuk fakültesi mezunu olma şartının getirileceğini, bu durumun hem hukuk fakültesi mezunlarına iş imkanı getireceğini, hem de yeni sistem bakımından önem arz ettiğini kaydetti.

Bakan Bozdağ, "Noterlik Kanunu'nda hayati öneme sahip alanlara da dokunmayı düşünüyoruz. Eylül ayı içerisinde Noterlik Kanunu'nda yapılacak olan değişiklikleri TBMM'ye sunmayı planlıyoruz." diyerek Genel Kurul'un hayırlı olmasını dileyip, sözlerine son verdi.

Kongrenin açılış konuşmasına Başkan Yunus Tutar, geçtiğimiz gün, Şırnak'ta yaşanan helikopter kazasında hayatını kaybeden şehitlerimizi anarak başladı.  

Başkan Tutar konuşmasında, noterlik kurumunu diğer kurumlardan ayıran en belirgin özelliğin "güven sağlayan hukuk kurumu" olduğunu vurgularken, son yıllarda teknolojiyi daha iyi kullanmaya, hızlı ve kaliteli noterlik hizmeti sunmaya odaklandıklarını ifade etti.

2017 yılı içerisinde uygulamaya koyulan ve çalışmaları devam eden projelerden de söz eden Tutar, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Taşınır Rehni Sicilinin Devrine ilişkin verimli bir çalışma süreci yürüttüklerini belirtti ve 2017 yılı itibarıyla noterlik hizmetlerine eklenen yeni işlemleri değerlendirdi ve Türkiye Noterler Birliği tarafından oluşturulan TARES üzerinden rehin işlemlerinin noterliklerce yapılmaya başlandığını ifade etti.

İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığıyla ortak çalışmalar gerçekleştirdiklerini de söyleyen Tutar, "Halen noterler tarafından başarı ile sürdürülen ikinci el araç satışların yanı sıra, araç tescil işlemlerinin de noterliklerde yapılmaya başlanacak olması işlemlerin tek elden ve daha hızlı bir şekilde yapılmasını sağlayacaktır." açıklamasında bulundu. İlgili kurumlarla gerçekleştirilen çalışmalar ile Yönetmelik Taslağının hazırlandığını ve ilgili Bakanlıklar tarafından görüşe sunulacak hale getirildiğini de ifade etti.

Yapılan çalışmalarda, somut sonuçlara erişilmesinde her zaman verdikleri destek için başta Adalet Bakanlığı olmak üzere, ilgili diğer Bakanlıklara, devlet yetkililerine ve tüm paydaşlara teşekkürlerini sunan Tutar,  herkese verimli bir kongre dileyerek sözlerine son verdi.

Açılış konuşmalarının ardından 46. Olağan Kongre döneminde emekli olan noterlerin plaket törenine geçildi.

Törenin ardından TNB Yönetim Kurulu üyeleri, oda başkanları ve delegeler Anıtkabir'i ziyaret ederek Ata'nın huzurunda saygı duruşunda bulundular. Mozoleye çelenk koyma töreninin ardından Başkan Tutar, Anıtkabir Şeref Defterine dilek ve temennilerini belirtti.

Öğleden sonraki program yabancı konukların teşekkür konuşmaları ile başladı ve kongre gündemi ile devam etti. 46. Olağan Kongre gündem konularının görüşülmesinin ardından 4 Haziran tarihinde sona erdi.

 


×