Yeni Adli Yıl Açılış Töreni Yapıldı

13.09.2017

Yeni Adli Yıl Açılış Töreni Yapıldı

5 Eylül 2017 Salı günü 2017-2018 Adli Yılı açılış töreni gerçekleşti.

Yargıtay Ana Binası Konferans Salonu'nda sunuş, saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Devlet Opera Korosu'nun dinletisi ile başlayan programda, Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Fikri Işık,  Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör ile HS​K, Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay Üyelerinin yanı sıra Birlik Başkanı Yunus TUTAR da yer aldı. 


Açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan Yargıtay Birinci Başkanı İsmail Rüştü Cirit, günümüz dünyasındaki yönetimlerin yegane meşruiyet kaynağının, hukuka uygunluk ve kutsal adalet duygusunun toplumda yerleşmiş bulunması olduğunu dile getirerek, "İnsan ve diğer yaratılanlar arasındaki temel fark, akıldan ziyade adalet duygusudur. Adalet toplumla devlet arasındaki manevi bağdır. Büyük medeniyetler adalet ile yükselip, adalet güneşinin sönmesiyle yok olup gitmişlerdir" diye konuştu.

Yargıtay Birinci Başkanı'nın açılış konuşması ile son bulan törenin ardından, Yargıtay Üyeleri Anıtkabir ziyaretinde bulundu.


×