8. Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyumu ve Sergisi Gerçekleşti

20.11.2017

.

Bu yıl 8'incisi düzenlenen Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyumu ve Sergisi İçişleri, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme, Milli Eğitim ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlıkları ile Türkiye Noterler Birliği ve ilgili diğer kurum ve kuruluşların koordinasyonunda ATO Congresium Fuar Alanında gerçekleşti. 

Sempozyuma Başbakan Binali Yıldırım'ın yanı sıra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile diğer ilgililer katıldı. Sempozyumda Birliğimizi temsilen Türkiye Noterler Birliği Başkan Yardımcısı Zeynel Abidin Beyazgül ve Genel Sekreter Ayhan TOSUN yer aldı.

Sempozyum'da konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, trafik meselesi konusunda toplumsal farkındalık yaratılması ve paydaşlarla görüş alışverişinde bulunulmasının amaçlandığına değinen Soylu, yapılan çalışmalarla trafik kazalarının azaltılmasını hedeflediklerini bildirdi. Bakan Soylu İçişleri Bakanlığı olarak karayolları güvenliği noktasında bir dizi yeni tedbiri içeren "Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesi"ni ortaya koyduklarını, yaptıkları çalışmalarla amaçlarının kazaları en aza indirmek olduğunu aktardı.

İçişleri Bakanının ardından Başbakan Binali Yıldırım konuşma yapmak üzere kürsüde yerini aldı.  Başbakan Binali Yıldırım, "İçişleri Bakanlığımızda trafikle ilgili bölümü güçlendireceğiz, güçlendirmemiz gerekiyor. Çünkü Türkiye'de trafik yükü, yolculuklar artıyor ve teknoloji çok gelişti, yol standartları çok arttı, buna uygun yapılanmayı yeniden gözden geçirmek gerekiyor." dedi. İşlerinin milletin yolunu açmak, milletin yolu üzerindeki engelleri kaldırmak olduğunu ifade eden Yıldırım, yolun sadece bir ulaşım alt yapısı değil aynı zamanda hayatı anlamlı kılma olduğunu belirtti.

Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, sempozyum ve serginin, ulaşım sektörünü temsil eden tüm katmanları içine alan, yabancı ülke temsilcilerinin de katılım sağladığı, Türkiye'de karayolu trafik güvenliği alanında icra edilen önemli etkinliklerden biri haline geldiğini belirtti. Altınok, eylül ayında düzenlenen Trafik Güvenliği ve Karayolu Yolcu Taşımacılığı Çalıştayında ilan edilen "Karayolu Trafik Güvenliği Uygulama Politikası" sayesinde bu alanda hizmet veren kurum ve kuruluşlara yeni ivme kazandırıldığını belirtti.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ise eğitimin her kademesinde trafik bilincinin kazandırılması gerektiğine işaret etti. Okul öncesi eğitimde kalıcı bir trafik bilinci oluşturmayı amaçladıklarının altını çizen Yılmaz, ortaöğretimde trafik güvenliğinin yanında ilk yardım derslerinin verildiğini belirtti. Trafik eğitimiyle ilgili çalışmaların yaygın eğitim kurumlarında da devam ettiğine değinen Yılmaz, bunların başında trafik ve sürücü eğitimlerinin geldiğini ifade etti.

Üç gün süren Sempozyum'da “Trafikte Saygı" , “Trafik Güvenliği ve Medya", “Uluslararası Trafik Güvenliği Uygulamaları", “Şoförlerin Sorunları, Bu Sorunların Trafik Güvenliğine Etkisi ve Çözüm Yolları", “Sayısal Takografların Karayolu Trafik Güvenliğine Etkisi", “Akıllı Ulaşım Sistemleri", “Trafik Denetimlerinde Yeni Yaklaşımlar", “Karayolu Trafik Güvenliği Perspektifinde Yeni Nesil Araçlar ve Otomotiv Sanayii", “E-Call Sistemi" ve “Kamu-STK Sektör Değerlendirme Toplantısı" konulu paneller ve sektörel değerlendirme toplantısıyla  18 Kasım tarihinde son buldu.  

Türkiye Noterler Birliği
Tüm Hakları Saklıdır. @2017

Bu site en iyi Google Chrome web tarayıcısı ile çalışmaktadır.
24.06.2014 Tarihinden İtibaren Ziyaretci Sayısı 3167262
Son Güncellenme Tarihi 20.03.2018 15:17