Uluslararası Noterler Birliği 2. Olağan Genel Kurul Toplantıları Cancun’da Gerçekleşti

24.11.2017

Uluslararası Noterler Birliği 2. Olağan Genel Kurul Toplantıları Cancun’da Gerçekleşti

Uluslararası Noterler Birliği (UINL) 2017-2019 Yasama Dönemi 2. Olağan Genel Kurul Toplantıları 8-13 Kasım 2017 tarihlerinde Meksika Cancun'da gerçekleşti.

8-9 Kasım tarihlerinde yapılan Komisyonlar, Çalışma Grupları ve Yönetim Kurulu toplantılarının ardından Birlik Başkanımız Yunus TUTAR ve UINL Genel  Konsey üyelerimiz Bülent YİĞİT ile Azize Fisun ÖZALP'ın  katıldığı 10-11 Kasım tarihlerinde yapılan UINL Üye Noterler Genel Kurul toplantılarının birinci bölümü, UINL Başkanı José Marqueño de Llano ve Meksika Noterler Birliği Başkanı Jose Antonio Manzanero Escutia'nın açılış konuşmaları ile başladı. 

Daha sonra, gündemin onaylanması ve Paris'teki Genel Kurul toplantı tutanakları ile Tiflis'teki Genel Konsey toplantı tutanaklarının onaylanması gerçekleştirildi. Ayrıca, Sekreter Pedro Carrion tarafından yasama başlangıcından bu yana alınan en önemli kararlar iletildi.

Açılış töreninin ardından, UINL Başkanı tarafından Genel Kurul toplantılarının ana teması olan “Kara Para Aklamayla Mücadele" konulu seminer açılışı yapıldı. Seminerde,  "Kara para aklama ile mücadelenin önemi" , " Para aklama ve uluslararası ekonomik suç ", "Zorunlu kuruluş olarak noterler ve kara para aklamanın önlenmesinin ulusal modellerine dahil edilmesinin gerekliliği ",           " Kara para aklamanın önlenmesi için teknik yardım projeleri ", "Noterliklerin durumu" ve " Kara para aklamanın önlenmesine yönelik merkezileştirilmiş organlar. Malikler" konuları ele alındı.

Ana temanın ele alındığı seminerin ardından, UINL Başkan raporu, UINL mali durumu ve Sayman Raporu, UINL üye noterliklerinin durumu, Avrupa Birliği Noterler Konseyi (CNUE) Başkan raporu, Uluslararası Komisyonlar ve Çalışma Gruplarının önerileri gibi konulara yer verildi.  Son olarak, 2017-2019 Yasama Dönemi Ek adaylıklar, UINL yeni web sitesi sunumu ile Birliğin ve üye noterliklerin ilgisini çeken toplantı ve noterlik etkinlikleri ile bir sonraki UINL kurumsal toplantılarının tarih-yer belirleme görüşmeleri ile kapanış yapıldı.

Toplantılar sonrası Fransa, Rusya ve Ukrayna Noterler Birliği Başkanları ile görüşmelerde bulunan Başkan Yunus TUTAR, Meksika Noterler Birliği Başkanı Jose Antonio Manzanero Escutia ile de görüşmelerde bulundu, kurumsal plaket ve hediye takdim ederek teşekkürlerini iletti.

Genel Kurul toplantıları sonrası, 10-13 Kasım tarihlerinde ise 26.  Ibero-Amerikan Noterler Günü gerçekleşti.

×