Yargıtay’ın 150. Kuruluş Yıl Dönümü

06.03.2018

Yargıtay’ın 150. Kuruluş Yıl Dönümü

​Yargıtay'ın 150. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla 6 Mart 2018 Salı günü Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezinde “150. Kuruluş Yıl Dönümü Sempozyumu ve Yeni Hizmet Binasının Temel Atma Töreni" düzenlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın beraber geldiği törende, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Yardımcıları Bekir Bozdağ ile Recep Akdağ, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ile Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit ve üyelerinin yanı sıra çok sayıda yüksek yargı başkanı ve üyesi, 17 ülkeden gelen konuklar ve Birliğimiz Başkanı Yunus TUTAR ile Genel Sekreter Ayhan Tosun da hazır bulundu.

Törendeki açılış konuşmasında sözlerine, "Ülkemizin mahkemelerinde verilen hükümler konusundaki son inceleme merci olan Yargıtayımızın 150. kuruluş yıl dönümünü tebrik ediyorum." diyerek başlayan Erdoğan, Yargıtayın Osmanlı döneminde 6 Mart 1868 yılında kurulan Divan-ı Ahkam-ı Adliye ile devlet hayatına girdiğini söyledi.

Yargı yolunda gerçekleştirilen reformları ele alan Erdoğan, Avrupa'da son 200-300 yıldır örnekleri görülen adalet saraylarından daha görkemlilerini inşa ettiklerini, hakim ve savcılarla diğer yargı personelinin işini huzurla yürütebilmesini sağladıklarını anlattı.

Temeli atılacak yeni Yargıtay binasının hayırlı olması temennisinde de bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda, tüm şehitlere ve özellikle İstanbul Çağlayan Adliyesi'nde şehit edilen Savcı Selim Kiraz'a Allah'tan rahmet, ailesine sabır diledi.

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit de binanın yapımına katkı sağlayanlara teşekkürlerini ileterek, "Yargıya değer veren bir Cumhurbaşkanımız, hükümetimiz olduğu için kendilerine huzurunuzda bir kere daha teşekkür ediyorum." ifadesini kullandı. 

Sempozyumun ardından Yargıtay Hizmet Binası temel atma töreni yapıldı. Aynı günün akşamı ise bir onur gecesi düzenlenerek program son buldu. 

×