Çin Noterler Birliği ile İstanbul’da Toplantı Gerçekleşti

21.05.2018

Çin Noterler Birliği ile İstanbul’da Toplantı Gerçekleşti

​Türkiye-Çin ilişkileri, son dönemde karşılıklı üst düzey ziyaretlerin de katkısıyla hızla gelişiyor. Kendi noterlik sistemlerini yeniden kurmayı planlayan Çin, Türkiye'deki modeli yakın takibe aldı.

11 trilyon dolar gayrisafi yurtiçi hasılası (GSYH) ile dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin, kendi noterlik sistemlerini yeniden kurgulamayı planlıyor. Türkiye'deki noterlik modelini yakın takibe alan Çinli noterler, sistemin işleyişini yerinde görmek için Türkiye'ye geldi. Bu kapsamda Türkiye'yi ziyaret eden Çin Noterler Birliği Başkanı Hao Chiyong, “Birçok şeyi karşılıklı konuşarak işbirliğimizi geliştirmek istiyoruz" dedi.

Türkiye ile Çin arasındaki politik ve ticari ilişkiler, düzenli bir gelişme gösteriyor. Ticari ve hukuki işbirliklerinde önemli rol üstlenecek iki ülkenin noterlik meslek örgütleri İstanbul'da bir araya gelerek önümüzdeki dönemde yapacakları işbirliklerini görüştü. İstanbul Noter Odası'nda yapılan görüşmeye Çin Noterler Birliği Başkanı Hao Chiyong, Yönetim Kurulu Üyeleri, Genel Sekreteri ile Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus Tutar, Yönetim Kurulu Üyeleri, Genel Sekreteri, İstanbul Noter Odası Yönetimi ve UINL-CAE Delege Noterleri katıldı.

Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus Tutar, Çin Noterler Birliği heyetinin Türkiye ziyaretiyle ilgili olarak, “Çin'deki özel noterlik sistemi yeni kuruluyor. Bu nedenle bizdeki modeli incelemeye geldiler. Uzun zamandır Türkiye'deki sistemi yerinde incelemek istiyorlardı. Çin gibi başka ülkeler de Türkiye'deki sistemi incelemek için geliyorlar" diye konuştu.

Yunus Tutar, iki ülke arasındaki dostluk ilişkisini pekiştirmek gerektiğini belirterek, “Her ülkenin jeopolitik konumları itibariyle önemleri çok büyük. Çin ile Türkiye arasındaki geleneksel dostluk ilişkisine mesleki anlamda yeni işbirliklerini eklemek çok önemli. Mutlaka birbirimizden öğrenmemiz gereken mesleki konular var" dedi.

Çin'deki noterliklerin Türkiye'deki gibi ortak bir dijital altyapıya sahip olmadığını söyleyen Hao Chiyong da, Türkiye Noterler Birliğinin bu konudaki çalışmalarını takdir etti. Çin Noterler Birliğinin şu anda Türkiye'deki gibi merkezi sistemli bir yazılım için hazırlık yaptığını belirten Hao Chiyong ve beraberindeki heyet, Türkiye genelindeki 1931 noterliğin ortak bir güvenli ağ üzerinden çalışmasını sağlayan Noterlik Bilgi Sistemi'ne yoğun ilgi gösterdi. Çin heyeti, yüksek işlem güvenliği sağlayan sistemin işleyişi konusunda bilgi aldı.

Noterlerin işlerinin çoğalması veya azalmasının toplumun gelişmişliğine, ekonomik durumuna, hukuku anlamasına ve eğitim seviyesine bağlı olduğunu belirten Hao Chiyong, “Bunların yüksek olduğu yerlerde noter işlemleri de çok fazla olur. Çin'in son zamanlardaki hızlı gelişmesi, halkın refah seviyesinin artması Çin'de noterlikleri çok hızlı bir şekilde büyüttü" diye konuştu.

×