13. Türk Ceza Hukuku Günleri

01.06.2018

13. Türk Ceza Hukuku Günleri

Yargıtay'ın 150'nci yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, 1 Haziran 2018 tarihinde TOBB Konferans Salonunda “13. Türk Ceza Hukuku Günleri" açılışı gerçekleşti.

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit açılışta yaptığı konuşmada: "Yeni Türk Ceza Kanunu bireyin sahip olduğu hukuki değerleri, hak ve özgürlükleri güvence altına alan bir misyona sahiptir. Kanunun özgürlükçü karakteri, bireyin adalet ve güvenliğinin sağlandığı bir toplumda yaşama hakkı ile kamu düzeni ve güvenliğinin korunmasını amaçlamaktadır" dedi.

Yargıtay'ın 150. yılını kutlarken üzerinde en çok durdukları kavramlardan birisinin adalet olduğunu hatırlatan Cirit, şöyle konuştu: "Bildiğiniz gibi hukukçu kimliğinin en karakteristik özelliği adil olmaktır. Adil olmak, her insanın taşıması gereken bir erdemdir. Ancak biz hukukçular için adil olmak bir gerekliliğin ötesinde zorunluluktur. Tarih boyunca adil olmayı başarabilen ve güçlü bir adalet sistemi kuran devletlerin uzun ömürlü olması ve yüzyıllarca varlıklarını sürdürmeleri tesadüf değildir.

Ceza hukuku insan haklarının çekirdeğinde yer alan bir alandır. Bugün bizlere düşen görev, zaman ve mekanla sınırlı olmayan insanların ortak değer ve erdemlerini yaşatmak, yüceltmek, içeriğini zenginleştirmek, insan odaklı bir yaklaşımla insan haklarının uygulanmasını güvence altına almaktır."

Bugünden itibaren üç gün boyunca ceza hukukunun çok önemli kavramları üzerinde konuşacaklarını ifade eden Cirit, ceza hukukunda olası kast ve bilinçli taksir ayrımı ve hata hallerini değerlendireceklerini, suçun manevi unsurlarına ilişkin bu kavramları tartışarak anlam ve içerik açısından yeni bilgiler öğrenip hukuki bilgi birikimlerini daha da zenginleştireceklerini kaydetti.

Cirit, ayrıca farklı ülke uygulamaları konusunda da karşılaştırma yapma şansına sahip olacaklarını bildirdi.

Kongreye, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit'in yanı sıra Yargıtay Başkanvekilleri Abdülhalik Yıldız ve Mehmet Kürtül, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak. Yargıtay daire başkanları ve üyeleri, yabancı konuklar ile Birliğimizi temsilen Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus Tutar katıldı.


×