Tarih
-
Başlık
Açıklama
Detay
Ara
 
17.3.2017
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. Yıldönümü

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasının mihenk taşlarından biri olan Çanakkale Zaferi'nin 102'nci yıldönümünde ülkemizin birlik ve bütünlüğü, özgürlük ve bağımsızlığı uğrunda canlarını feda eden, tüm dünyada vatanseverliğin en etkileyici örneklerinden biri olarak kabul gören ve birer kahramanlık sembolü olan aziz şehitlerimizi ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 102'nci yıldönümü vesilesiyle bir kez daha minnet ve şükranla anıyor,  aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.

 

Yunus TUTAR

Başkan

 

10.3.2017
Ankara Cumhuriyet Başsavcısına Hayırlı Olsun Ziyareti

​Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus TUTAR ve Genel Sekreter Ayhan TOSUN, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına atanan Sayın Yüksel KOCAMAN'ı 10 Mart 2017 tarihinde makamında ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerinde bulunmuşlardır.

8.3.2017
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun

Bizleri eğiten, yetiştiren, yaşamımızı güzelleştiren, toplumun birleştirici unsuru olan, desteklerini her an hissettiğimiz tüm dünya ve ülkemiz kadınlarının, ayrıca üyelerimiz arasında görev yapan fedakar kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyor, sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.  

Yunus TUTAR

Başkan

28.2.2017
Basın Açıklaması

​İzmirli Milli Tenisçi Büşra ÜN'ün resmi bir işlem için gittiği noterlikte imzalaması gereken evrakları, basamakları çıkamadığı için noter personelinin noterlik dairesinin dışına çıkarak  imzalatması nedeniyle kendisinden yol ücreti alındığı tespit edilmiştir.

Anılan olay nedeniyle basında haberlerin yer almasıyla birlikte kamuoyuna açıklama gereği duyulmuştur.

10.2.2017
Gümrük ve Ticaret Bakanı TÜFENKCİ, Taşınır Rehni Sicil Sistemi'ni (TARES) Anlattı

Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu ve bu Kanun doğrultusunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı denetimi ve gözetimi altında Türkiye Noterler Birliği bünyesinde kurulan Taşınır Rehin Sicil Sistemi (TARES) ile ilgili tanıtım toplantısı 10 Şubat 2017 tarihinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığının ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantı, Türkiye Noterler Birliği tarafından hazırlanan TARES tanıtım filminin gösterimiyle başladı.

13.1.2017
TARES Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

​1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe giren Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu ve bu Kanun doğrultusunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı denetimi ve gözetimi altında Türkiye Noterler Birliği bünyesinde kurulan Taşınır Rehin Sicil Sistemi (TARES) ile ilgili 12 Ocak 2017 günü Türkiye Noterler Birliği'nde ilgili kurumlara bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıya; Türkiye Bankalar Birliği, Türkiye Katılım Bankaları Birliği, Finansal Kurumlar Birliği, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) temsilcileri ve bazı avukatlık bürolarından temsilciler katıldı.

7.1.2017
Araç Tescilinde Yeni Dönem

İçişleri Bakanlığı ile bir süredir yapılan görüşmeler üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü ile tam bir uyum içerisinde yürütülen projelendirme çalışmalarında, araç tescil hizmetlerine ilişkin iş ve işlemlerin Türkiye Noterler Birliği bünyesinde kurulacak sistem üzerinden noterlikler tarafından yapılması amaçlanıyordu.

6 Ocak 2017 Cuma akşam saat 21.00 itibarı ile Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanan 680 Sayılı KHK ile 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'na eklenen    ek madde ile proje hayata geçirilmiştir.

Buna göre;

Emniyet Genel Müdürlüğünce yürütülen araç tescil hizmetlerine ilişkin iş ve işlemler, bu Kanunun 131'inci maddesi hükümleri saklı kalmak üzere, Türkiye Noterler Birliği koordinesinde noterliklere devredilebilecek.

Buna göre; araç sicil ve tescil sistemi veri tabanı Türkiye Noterler Birliği bünyesinde tutulacak, yönetimi ve güvenliği Birliğimizce sağlanacak. Veri tabanında yer alan bilgiler anlık olarak Emniyet Genel Müdürlüğü ile de paylaşılacak.

Araç tescil hizmetlerine ilişkin iş ve işlemler ile bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Türkiye Noterler Birliğinin görüşleri alınarak, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığınca müştereken çıkarılan yönetmelikle belirlenecek.

Araç tescil işlemlerine yönelik bu yeni uygulamanın hem vatandaşlarımıza hem de noterlik camiasına hayırlı olmasını diliyoruz. 

2.1.2017
Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu 1 Ocak 2017 Tarihinde Yürürlüğe Girdi

​Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu 1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe girdi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Noterler Birliği arasında imzalanan protokolle, Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Siciline ilişkin tüm işlemler, Türkiye Noterler Birliği tarafından oluşturulan sistem üzerinden noterliklerce yapılmaya başlandı.

Taşınır Rehin Sicil Sistemi (TARES) ile ilgili detaylı bilgi için ww.tares.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. 

1.1.2017
Ortaköy'de Meydana Gelen Hain Terör Saldırısını Şiddetle Kınıyoruz

2017 yılının ilk saatlerinde İstanbul Ortaköy'deki bir eğlence mekanında meydana gelen alçakça tasarlanmış hain terör saldırısını şiddetle kınıyoruz. 

Saldırıda hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza ve polisimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Bu hain saldırıda hayatını kaybeden yabancı konuklarımızı da büyük üzüntü ve saygıyla anıyoruz. 

Gündelik hayata yapılan ve birlik beraberliğimizi hedef alan bu alçak saldırıların asla amaçlarına ulaşamayacakları açıktır.Bu saldırıları yine milletçe kenetlenerek bertaraf edeceğiz. 


Yunus TUTAR
Başkan

30.12.2016
Başkan Yeni Yıl Mesajı

​2016 yılında ülkemizin birlik ve bütünlüğünü bozmaya yönelik birçok girişimde bulunulmuş ve bu çabalar halen devam etmektedir. 15 Temmuz günü yapılan darbe girişimi top yekûn kararlı duruş ile bertaraf edildikten sonra, ülkemizin birlik ve bütünlüğüne kasteden güçler emellerine ulaşmak için bu kez malum terör örgütlerini kullanarak ve ekonomik kuşatma ile amaçlarını gerçekleştirme gayreti içerisine girmişlerdir. Ancak nereden ve kimden gelirse gelsin, hangi yöntem kullanılarak yapılırsa yapılsın taşıdığımız milli bilinç ve tarih boyunca göstermiş olduğumuz kararlı duruş karşısında bu saldırılar başarılı olamayacaktır.  

23.12.2016
Taşınır Rehni Siciline İlişkin İşlemler Noterliklerde Yapılacak

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Noterler Birliği arasında Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Siciline ilişkin 23 Aralık 2016 tarihinde Protokol imzalandı.

Protokol, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent TÜFENKCİ himayesinde, Bakanlık Müsteşarı Cenap AŞCI ile Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus TUTAR  tarafından imzalandı. Bakanlık Toplantı Salonu'nda yapılan imza törenine Bakan Yardımcısı Fatih CİFTCİ, Müsteşar Yardımcısı İsmail YÜCEL, İç Ticaret Genel Müdürü Adnan YANKIN,  Türkiye Noterler Birliği Başkan Yardımcısı Zeynel Abidin BEYAZGÜL, Yönetim Kurulu Üyeleri Metin SUYABATMAZ, Gülüzar IRMAK ve Serdar ARAT ile Genel Sekreter Ayhan TOSUN'un  yanı sıra Bakanlık ve Türkiye Noterler Birliği temsilcileri ile çok sayıda basın mensubu katıldı. 

17.12.2016
Kayseri’de Yaşanan Hain Terör Saldırısını Şiddetle Kınıyoruz

​17 Aralık Cumartesi günü sabah saatlerinde Kayseri Komando Tugay Komutanlığından izne çıkan er ve erbaşları taşıyan araca yapılan bombalı araçlı saldırıyı şiddetle kınıyoruz.

Çok sayıda şehit ve yaralımızın olduğu bu menfur saldırıların bu kez son olmasını temenni ediyor, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet; ailelerine ve milletimize başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

Ülkemizin barış, huzur ve bölünmez bütünlüğüne, birlik ve beraberliğimize kast eden hain saldırıların hiçbir zaman başarıya ulaşamayacağını kararlılıkla yineliyoruz.

 
 

Yunus TUTAR

    Başkan

13.12.2016
Avrupa Birliği Noterler Konseyi (CNUE) Genel Kurul Toplantısı Brüksel’de Yapıldı

8-9 Aralık 2016 tarihlerinde, Brüksel'de Avrupa Birliği Noterler Konseyi (CNUE) Genel Kurul toplantısı gerçekleşti. Toplantıya Birliğimizi temsilen Başkan Yunus TUTAR katıldı.

Genel Kurul toplantı öncesi, 8 Aralık Perşembe akşamı CNUE Başkanı Paolo PASQUALIS bir akşam yemeği düzenledi. Toplantı öncesi bir araya gelen noterlik camiasının üst düzey yöneticileri, noterlik mesleği hakkında bilgi alış verişinde bulundu.

9 Aralık Cuma günü 9.30'da başlayan Genel Kurul toplantısında öncelikle  gündemin onaylanması, önceki olağan genel kurul toplantılarının kabulü, Başkan iletişimi ile yasal ve organizasyonel konular ele alındı.

Daha sonra ele alınan yasal-siyasal ve teknik konuların ardından, Başkan Yunus TUTAR'ın konuşmasının da yer aldığı uluslararası ilişkilere değinildi.

Başkan TUTAR, ülkemizdeki Noterlik kurumu ve yapılan çalışmalar hakkında genel bilgilendirme sonrasında  son dönemde yaşanan olayları ve 15 Temmuz Darbe girişiminden bu yana ülkemizde gerçekleşen gelişmeleri özetleyen bir konuşma yaptı.

Başkan TUTAR konuşmasında;

*Ülkemizde son dönemde yaşanan olaylar ve durumlar ile ilgili yanlış bilgilerle haksız bir algı yaratılmaya çalışıldığını , en doğru bilgileri aktarmaya çalışacağını,

*Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de terör belası ile uğraşıldığını, terörün ülkelerin müşterek sorunu olduğunu,

*Geçen ay Paris'te UINL kongresinde belirttiği üzere yıllardır Paris'e gelip gittiğini ancak yollarda, sokaklarda hiç bu kadar ağır silahlar taşıyan askeri tedbirleri görmediğini,

*Aynı şeyi toplantılar nedeniyle daha önce 4-5 kez geldiği Brükselde de gördüğünü, yollarda, sokaklarda çok yoğun askeri önlemlerin yer aldığını,

*Tüm bunların terörün her yerde var olduğunu, hedefinin ayrım gözetmeksizin toplum ve insan yaşamını hedef aldığını,

*Paris'te Fransa Noterler Konsey Başkanı Sayın Vogel'in açılış konuşmasında Paris'teki teröre rağmen korkmadan geldiğimiz için bizlere teşekkür ettiğini, şahsen her ülkeye teröre rağmen korkmadan gitmeye çalıştığını, hepimiz için böyle olması gerektiğini ve terörün amacına hizmet etmememiz gerektiğini,

*Türkiye'nin bir Avrupa ülkesi olduğunu ama coğrafi konumu nedeniyle Orta Doğu batağında yaşananlarla ve otorite boşluğundan adları değişik değişik de olsa birçok terör örgütüyle tek başına mücadele ettiğini, 

* Orta Doğudaki savaştan kaçan yaklaşık 3 milyon insanın ülkemizde mülteci olarak barındığını,

*Ülkemizin 15 Temmuz günü devletin ve milletin varlığını tehdit eden çok yönlü tehditlerle karşı karşıya kaldığını,

*Bu hain darbe girişiminin halkımızın ve Türk devletinin demokrasiyi koruma yönündeki ortak kararlılığı ile önlendiğini, 

*Siyasi partilerin ve milyonlarca vatandaşımızın sergilediği bu ortak duruşun çok anlamlı olduğunu,

*Bu duruşun, Avrupa Konseyi'nin kurucu üyelerinden biri olarak Türkiye'nin, demokratik değerlerini savunmak için gereken tüm beceri ve olgunluğa sahip olduğunun en açık göstergesi olduğunu

*Darbe girişiminde bulunan teröristlerin anayasal düzenimizi ortadan kaldırmak istediğini, halkımızın hak ve özgürlüklerini tehdit ettiğini,

*Devletimizin varlığına ve milletimizin demokratik yaşam hakkına yönelik tehditlerin tamamen bertaraf edilmesi için gereken her türlü tedbiri almanın Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ödevi ve en doğal hakkı olduğunu,

*Dolayısıyla OHAL'in devletin işleyişine yönelik olarak alınmış bir süreç olup, OHAL uygulamasının, Anayasamız ve ilgili yasalarımız tarafından düzenlenmiş, hukuk içinde yer alan ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) dahil Uluslararası İnsan Hakları Sözleşmelerinin tanıdığı bir yöntem olduğunu,

*Hakim, savcı gibi hukukçular ile gazeteci, politikacı ve diğer mesleklerden   tutuklananların yargılamalarının devam  ettiğini, burada tutuklanma nedeninin yaptıkları görevleri nedeniyle olmayıp tamamen örgüt mensubu olmak veya teröre destek olmak suçlamasıyla tutuklandıklarını,

*Noterlerin hiç bir baskı ve tehdit altında olmadığını, bağımsız ve tarafsız olarak görevlerine devam ettiğini,

*Yakın tarihte Avrupa Parlamentosun da alınan hiç bir geçerliliği olmasa da AB üyeliği müzakerelerinin durdurulmasına ilişkin  kararının halkımız ve meslektaşlarımız tarafından şaşkınlıkla karşılandığını ve büyük tepki uyandırdığını, 

*Kendi ülkelerine döndüklerinde bu doğrultuda siyasetçilerine ve ülke idarecilerine bu anlattıklarını aktarmalarını istediğini,

*Bu dönemde dost ve müttefik meslektaşlarımızdan beklentimizin, aceleci yargılardan kaçınmaları , yaptığımız mücadeleye ve Türk demokrasisine destek ve dayanışmalarını göstermeleri gerektiğini,

*Tüm meslektaşlarını Türkiye'de görmekten ve ağırlamaktan memnuniyet duyacağını,

belirtti.

Başkan TUTAR'ın konuşmasının ardından, Balkanlardaki diğer noterliklerin durumunun görüşülmesi ve CNUE etkinlikleri, Avrupa projeleri, diğer kurum ve mesleklerle ilişkilerin incelenmesiyle devam eden toplantı ele alınan konulara ilişkin soru ve cevaplarla son buldu.

Not: Türkçe ve İngilizce CNUE Genel Kurul toplantı gündemi ektedir. 

11.12.2016
Beşiktaş'ta Yaşanan Hain Terör Saldırısını Şiddetle Kınıyoruz

10 Aralık Cumartesi akşamı Bursa-Beşiktaş futbol maçından ​​sonra güvenlik güçlerini hedef alan İstanbul Beşiktaş'ta meydana gelen alçakça tasarlanmış bombalı saldırıyı şiddetle kınıyoruz.


Ne yazık ki çok sayıda şehit ve yaralımızın olduğu bu insanlık düşmanı saldırıların hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacağını, bu büyük acıyı yine milletçe birlik ve beraberlik içinde kenetlenerek aşacağımızı yineliyoruz.


Saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar dileriz.

Yunus TUTAR

    Başkan​

7.12.2016
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi “Hukukçuyu Bekleyen Gelecek Kariyer Günü” Etkinliği

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrenci topluluklarından CERİDE-İ KANTAR, 6 Aralık 2016 Salı günü Fakülte bünyesinde "Hukukçuyu Bekleyen Gelecek Kariyer Günü" etkinliği düzenledi. Etkinliğin öğleden sonra gerçekleşen ve moderatörlüğünü Danıştay Üyesi Mehmet AYDIN'ın yaptığı oturumda Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus TUTAR, Anayasa Mahkemesi Üyesi Hasan Tahsin GÖKCAN ve Yargıtay Üyesi Bülent SAVTOK öğrencilere yönelik birer konuşma yaptı.

2.12.2016
3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Tüm engelli yurttaşlarımızın toplumsal hayatta etkin bir şekilde yer alabilmesi, ülkemizin imkanlarından ayrımcılığa uğramadan, hakları korunarak yararlanması geleceğe daha umutla bakmamızı sağlayacaktır.

Engellilik, her insanın hayatının akışında karşılaşabileceği bir durumdur. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle toplumsal farkındalığımızın artması ve daha iyi yarınlara ulaşabilmemiz dileğiyle.

Saygılarımla

Yunus TUTAR

Başkan

1.12.2016
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Birliğimizi Ziyaret Etti

​Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa AKIŞ 30 Kasım 2016 tarihinde Türkiye Noterler Birliğini ziyaret etti. Başkan Yunus TUTAR ve Genel Sekreter Ayhan TOSUN ile gerçekleşen görüşmede bilgi alışverişinde bulunuldu.

24.11.2016
Tüm Öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun

Ülkemizin dört bir yanında fedakarca çalışarak bu yüce görevi hakkı ile yerine getiren ve Atatürk'ün fikri hür, vicdanı hür nesiller yetiştirme görevini yüklediği bütün öğretmenlerinizin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutluyor tüm eğitim camiasına hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyoruz.

 Saygılarımla,

 

                                                                             Yunus Tutar

                                                                                Başkan 

22.11.2016
Adalet Bakanı Bekir BOZDAĞ’a Ziyaret

​Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus TUTAR ve Genel Sekreter Ayhan TOSUN 18 Kasım 2016 Cuma günü Adalet Bakanı Sayın Bekir BOZDAĞ'ı makamında ziyaret etti. Yapılan görüşmede Noterlik mesleği ve mesleğin gelişimiyle ilgili karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

18.11.2016
7. Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyumu ve Sergisi

Bu yıl 7. si düzenlenen Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyumu ve Sergisi ATO Congresium Fuar Alanı'nda 17-19 Kasım 2016 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü CİRİT, İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN,  İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Muhterem İNCE, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri AKA, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Seyfullah HACIMÜFTÜOĞLU, Emniyet Ge​nel Müdürü Selami ALTINOK, milletvekilleri, kamu kurumlarının üst düzey yöneticileri, üretici-uygulayıcı firmalar, basın mensupları ve çok sayıda davetlinin de katıldığı sempozyumda Birliğimizi temsilen Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus TUTAR ve Genel Sekreter Ayhan TOSUN yer aldı.

Sempozyumda konuşan İçişleri Bakanı SOYLU, herkesin ailesinden ve akrabalarından bir kişinin trafik kazası ile mutlaka karşı karşıya kaldığını belirterek "Trafik tıpkı bir terör örgütü gibi insanlarımızın hayatına mal olmaktadır. Her şey kampanya yapmakla bitmiyor. Bu işin iki ayağı var. Birincisi teknik altyapı ikincisi de insandır. Artan araç sayısını ve trafik miktarını düşündüğümüz zaman iki katından fazla ölüm oranını azaltmış durumdayız " dedi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ARSLAN ise, trafiğin bir canavar veya terör olmadığını söyledi. Trafiğin insan hayatını kolaylaştıran bir sistem olduğuna vurgu yapan Arslan, "Biz trafik kurallarının gereğini yerine getirirsek hayatımız bugün olduğundan daha fazla kolaylaşır. Ölüm oranını azaltmış olmamız bir başarıdır ancak yeterli değildir. Trafik güvenliğini oluşturmamız ve arttırmamız lazım" dedi.

Emniyet Genel Müdürü Selami ALTINOK da, açılışta yaptığı konuşmada sempozyumun bir sorunun tespitinin yanı sıra ülkenin gelişmişlik göstergelerinden biri olduğunu işaret etti. Emniyet Genel Müdürü ALTINOK, trafik güvenliğini sadece denetim şeklindeki polisiye tedbirlere bağlamanın mümkün olmadığını ifade ederek, denetimin yanı sıra, alt yapının iyileştirilmesi, trafik eğitiminde kalitenin arttırılması ve kazalardaki acil müdahale hizmetlerinin geliştirilmesinin de önemli olduğunu vurguladı.

7. Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyumu ve Sergisi "Trafikte Hoşgörü ve Medya", "Akıllı Ulaşım Sistemleri", "Konuk Ülke Japonya Trafik Uygulamaları", "Şoförlerin Eğitim ve Denetiminin Trafik Güvenliğine Katkısı", "Tehlikeli Madde Taşımacılığı", "Sürdürülebilir Şehirlerde Yeni Trafik Güvenliği Teknolojileri" konulu paneller ve sektörel değerlendirme toplantısıyla  19 Kasım tarihinde son buldu. 

18.11.2016
Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Birliğimizi Ziyaret Etti

​Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Metin KIRATLI 17 Kasım 2016 tarihinde Türkiye Noterler Birliğini ziyaret etti. Başkan Yunus TUTAR ve Genel Sekreter Ayhan TOSUN ile gerçekleşen görüşmede bilgi alışverişinde bulunuldu.

10.11.2016
Atatürk’ün Ebediyete İntikalinin 78. Yıl Dönümü Töreni

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 78. Yıl Dönümü için ilk resmi tören Anıtkabir'de yapıldı.  Anıtkabir'deki tören, devlet erkânının Aslanlı Yolda yürüyüşü ile başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki devlet erkânı, Anıtkabir'de saat 09.05'te Atatürk'ün mozolesine çelenk koyarak saygı duruşunda bulundu. Birliği temsilen Başkan Yunus TUTAR da törende yerini aldı. 

10.11.2016
10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü

Değerli Meslektaşlarım,

Bugün, 78 yıl önce ebediyete uğurladığımız Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü,  rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz.

Demokratik, laik ve çağdaş değerlerle oluşturulmuş 'en büyük eser' olan Türkiye Cumhuriyeti'ni, hukuki güvenliğin temsilcileri olarak; Atatürk'ün göstermiş olduğu yolda doğruluktan, eşitlikten, adaletten ve demokrasiden vazgeçmeden ilelebet koruyacağız.

Saygılarımla,

 

                                                                                Yunus Tutar

                                                                                   Başkan 

4.11.2016
Cumhuriyet Bayramı’nın 93. Yıl Dönümü Kutlamaları

Cumhuriyet'in ilanının 93'üncü yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde resmi ilk tören Anıtkabir'de yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, TBMM Başkanı İsmail KAHRAMAN, Başbakan Binali YILDIRIM, CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU, Bakanlar Kurulu üyeleri, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi AKAR ve kuvvet komutanlarıyla yüksek yargı başkanlarının bulunduğu törende, Birlik Başkanı Yunus TUTAR da hazır bulundu.

Anıtkabir'de gerçekleşen resmi törenin ardından, Cumhurbaşkanı ERDOĞAN, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde tebrikleri kabul etti ve tebriklerini ileten davetlilerle tek tek tokalaştı. Törende Başkan Yunus TUTAR'ın da aralarında bulunduğu kamu kurumlarının ve meslek kuruluşlarının yöneticileri, devlet erkanı ve yabancı misyon şefleri Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bayram tebriklerini sundu.

29 Ekim akşamı ise, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN'ın Cumhuriyet'in 93'üncü yıl dönümü vesilesiyle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde verdiği resepsiyonda siyaset, sanat ve iş dünyasından pek çok davetliyle beraber Birliğimizi temsilen Yunus TUTAR da yer aldı.

Cumhurbaşkanı ERDOĞAN, resepsiyon konuşmasına davetlilere katılımları için teşekkür ederek ve Cumhuriyet Bayramlarını kutlayarak başladı. ERDOĞAN, Türkiye'nin 92 yıllık Cumhuriyet serüveninin, bu topraklarda 940 yıldır kesintisiz devlet varlığının son aşaması olduğunu vurgulayarak, devlet geleneğimizin, millet olarak kadim geçmişimizle ve medeniyet birikimimizin gücüyle zenginleşerek bugünlere ulaştığını ifade etti. Cumhurbaşkanı ERDOĞAN, resepsiyon konuşmasını şehitler ve gaziler için Allah'tan rahmet dileyen sözleriyle tamamladı.

28.10.2016
29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun

​Milletimiz, Cumhuriyet rejimi ile kazandığı değerleri, toplum hayatının vazgeçilmez unsuru olarak benimsemiş, birlik ve beraberliğinden ödün vermeden karşılaştığı sorunları aşmayı bilmiştir.  

28.10.2016
Macaristan’a Çalışma Ziyareti Yapıldı

Adalet Bakanlığının yenilenen strateji belgesinde yargının etkinlik ve verimliğini artırmak amacıyla birçok hedefin yanında küçük alacakların tahsilinde alternatif usullerin geliştirilmesi ayrı bir hedef olarak belirlenmiş olup;

Bu kapsamda, Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı, Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü, Kanunlar Genel Müdürlüğü ve Türkiye Noterler Birliğinden temsilcilerin katılımıyla 23-27 Ekim 2016 tarihlerinde,  Macaristan'a "Küçük Alacakların Tahsil Sistemi" ile ilgili bir çalışma ziyareti gerçekleştirildi. Toplantıya Adalet Bakanlığından, Müsteşar Yardımcısı Musa HEYBET, Strateji Geliştirme Başkan Yardımcısı Kubilay İNAN, Kanunlar Genel Müdür Yardımcısı Niyazi ACAR, Hukuk İşleri Genel Müdür Yardımcısı Erdinç YILMAZ, Personel Genel Müdür Yardımcısı Turan KULOĞLU, Strateji Geliştirme Başkanlığı Tetkik Hakimi Sumru OKAYER, Kanunlar Genel Müdürlüğü Tetkik Hakimi Serdal GÜNGÖR; Birliğimizden Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeynel Abidin BEYAZGÜL, Yönetim Kurulu Üyeleri Metin SUYABATMAZ, Dursun CİN, Serdar ARAT, Genel Sekreter Ayhan TOSUN, Hukuki Danışman Yardımcısı Hülya YILMAZ ve Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden Doç. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK katıldı.

Öncelikle Macaristan Adalet Bakanlığı ile görüşüldü ve heyet başkanlığını Adalet Hizmetleri Dışişleri Bakan Yardımcısı Dr.Szecskó József'un yaptığı Macaristan'ın adalet sistemine ilişkin bir toplantı yapıldı. Toplantının ardından Macaristan Adalet Bakanlığı heyeti ile beraber Parlamento ziyaret edildi ve aynı günün akşamında Türkiye Cumhuriyeti Budapeşte Büyükelçiliği ile bir akşam yemeği gerçekleştirildi.

Ziyaretin bir sonraki gününde, Yargı Ulusal Dairesi ile görüşüldü. Yargı Ulusal Dairesi Başkan Yardımcısı Dr. Gyarmathy Lívia'nın hoşgeldiniz karşılamasının ardından, Yargı Ulusal Dairesi yetkilileri tarafından bazı sunumlar yapıldı. İlk sunumda, Yönetim Bölüm Başkanı Dr. Fülöp Natasa Yargı Ulusal Dairesine yönelik bir bilgilendirmede bulundu. Sonrasında ise, Daire Başkanı Dr. Bozsó Péter, Ulusal Yargı Konseyi ve uluslararası ilişkiler çerçevesinde bilgiler verdi. Sunumlar, sorulan sorular ve cevaplandırmalarla son buldu.

Toplantının ardından, Budapeşte -Sermaye Bölge Mahkemesine gidildi ve Türk temsilcileri, Mahkeme Başkanı Dr.Fazekas Sándor, hoşgeldiniz konuşması ile karşıladı. Kısa bir tanışmanın ardından, Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Dr.Vadász Viktor, Budapeşte- Sermaye Bölge Mahkemesi sistemi ve işleyişi hakkında bilgiler aktardı. Sonrasında da,  Dr. Kovács Helga, Küçük Alacaklara ilişkin bir sunu gerçekleştirdi.

Yargı Mensupları Ulusal Odasına da yapılan ziyarette, Adli görevli Dr. Melczer Roland, Küçük Alacakların İcra Prosedürünü anlattı ve konuya ilişkin soruların ardından bir yargı mensubu ofisi ziyareti ile gün sonra erdi.

Çalışma ziyareti, Ulusal Macar Noterler Odası ziyaretinde Oda Başkanı Adam TOTH eşliğinde Oda Hukuki Yöneticisi ve Noter Dr. Széchenyi-Nagy Kristóf tarafından anlatılan "Macaristan'da ödeme prosedürü için sipariş sistemi ve hukuki yönleri" ile Oda Kalkınma Birim Başkanı Dr. Burgstaller Attila tarafından aktarılan "Ödeme prosedürü için sipariş BT (Bilgi Teknolojileri) sistemi" konularına ilişkin toplantılarla son buldu.   

20.10.2016
28. Uluslararası Noterler Kongresinde Başkan Yunus TUTAR Konuşma Yaptı

Paris'teki 28. Uluslararası Noterler Kongresi öncesi gerçekleşen Uluslararası Noterler Birliği (UINL) Üye Noterler Konsey toplantıları sırasında Birlik Başkanı Yunus TUTAR, ağırlıklı olarak 15 Temmuz Darbe Girişimi ve Darbe sonrası ülkemizin durumunu özetleyen bir konuşma yapmıştır.

Başkan TUTAR konuşmasında, öncelikle 15 Temmuz günü, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile bağlantılı darbeci teröristlerin, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanını,  seçilmiş hükümetini ve anayasal düzenini ortadan kaldırmaya yönelik bir girişimde bulunduklarını, bu hain darbe girişiminin Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız önderliğinde halkımızın ve Türk devletinin demokrasiyi koruma yönündeki ortak kararlılığı sayesinde önlendiğini dile getirmiştir.

Başkan TUTAR konuşmasına "Terörist darbe karşısında, siyasi partilerin ve milyonlarca vatandaşımızın ortak demokratik dayanışma ruhunun aynen şu anda da devam etmesi ülkemiz açısından çok anlamlı ve önemli bir kazanım olmuştur. Bu duruş, Avrupa Konseyi'nin kurucu üyelerinden biri olarak Türkiye'nin, demokratik değerlerini savunmak için gereken tüm beceri ve olgunluğa sahip olduğunun en açık göstergesidir" diyerek devam etmiştir.

Bazı dış basın organlarında yer alan yayınların aksine darbe girişiminin kısa sürede bastırılarak faillerinin yakalanıp yargıya teslim edildiğini ve darbe girişiminin ülkemizdeki  ekonomik ve sosyal hayata etkisinin sınırlı kaldığını belirten TUTAR ayrıca; 15 Temmuz'daki tablo karşısında, Türk devletinin kamu düzeni ve güvenliği için gerekli tedbirleri aldığını, bu tedbirlerin Anayasamız ile ilgili mevzuatımızca tayin edilmiş ve hukuk devleti ilkeleri ve uluslararası yükümlülüklerimize uygun olduğunu sözlerine eklemiştir.

Uluslararası düzeyde gerçekleşen bu platformda, dış ilişkilerimize ve uluslararası ortaklarımızdan beklentilerimize de vurgu yapan Başkan TUTAR, Türkiye'nin köklü devlet geleneğini, uzun bir tarihe dayalı anayasal düzenimizi ve evrensel insan haklarının korunmasına atfettiğimiz önemi hatırlatarak; demokrasiye ve milli iradeye karşı yapılan darbe girişimine karşı net ve kararlı bir duruş sergilemenin politik bir tercih olmadığını, demokrasiye inanan herkesin ve her kurumun bu konuda duraksamaya yer bırakmayacak şekilde bir tavır alması gerektiği inancını taşıdığımızı ve böyle dönemlerde, dost, müttefik ve ortaklarımızdan beklentimizin, aceleci yargılardan kaçınmaları ve Türk demokrasisine destek ve dayanışmalarını göstermeleri olduğunu belirtmiştir.​

19.10.2016
28. Uluslararası Noterler Kongresi-Paris 2016

16-22 Ekim tarihlerinde Paris'te Uluslararası Noterler Birliği (UINL) Kurumsal toplantıları, 28. Uluslararası Noterler Kongresi ve Uluslararası Forum gerçekleşti.

Birlik Başkanımız Yunus TUTAR ve UINL Genel  Konsey üyelerimiz Bülent YİĞİT ile Faysal İÇİN'in  katıldığı 16-17 Ekim tarihlerinde yapılan UINL komisyon toplantılarının ardından, 18 Ekim Salı"2014-2016 Yasama Dönemi 6. Olağan Oturumu - Üye Noterler Genel Kurul" toplantıları yapılmaya başlandı.

Üye Noterler Genel Kurul toplantılarında UINL Başkanı Daniel-Sédar SENGHOR oturum açılışını yaptı ve Fransız Noterler Konsey Başkanı Pierre Luc VOGEL tarafından hoş geldiniz konuşması gerçekleşti. İki bölümden oluşan toplantıda; ilk bölümde, yeni üye noterliklerinin kabulüne ilişkin görüş alışverişinde bulunulurken, ikinci bölümde 2014-2016 yasama dönemi raporları incelendi.

UINL Genel Kurul toplantısı 19 Ekim Çarşamba günü saat 16.30'a kadar devam etti ve ardından 28. Uluslararası Noterler Kongresi açılışı yapılarak, kongre gündemi başladı. 22 Ekim Cumartesi günü ise kongre çerçevesi kapsamında, "Üçüncü Devletlerde ve Uluslararası Verasette Avrupa Yönetmeliği" hakkında bir forum gerçekleştirildi. 

18.10.2016
Uluslararası İstanbul Hukuk Kongresi

17 Ekim Pazartesi günü, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN, Adalet Bakanımız Bekir BOZDAĞ, Azerbaycan Adalet Bakanı Fikret Mammadov, Afganistan Adalet Bakanı Dr. Baseer Haidari ve Somali Adalet Bakanı Abdullahi Ahmed Jama'nın açılış konuşmaları ile başlayan  Uluslararası İstanbul Hukuk Kongresinde Türkiye Noterler Birliği de temsil edildi.

Kongrenin, 48 ayrı ülkeden ve yurt içinden çok saygın, seçkin yargı mensuplarının, adalet bakanlarının, hukukçuların, akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirildiğini ifade eden Bozdağ, böylesine bir topluluğu Türkiye'de, özellikle dünyanın ve ülkenin kültür, medeniyet, ilim ve tarih merkezlerinin başında gelen İstanbul'da ağırlamaktan, ev sahipliği yapmaktan büyük bir onur, mutluluk duyduklarını söyledi.

Bozdağ, üç gün sürecek olan kongrenin genel bir çerçevesini anlatarak, mültecilerin hukuki sorunları, mağdur hakları, alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri, savcılık kurumu ve etkin soruşturma gibi başlıklar olmak üzere, 12 ayrı konuya ilişkin, alanlarında uzman yargı mensupları ve hukukçular vasıtasıyla sunum, eleştiri ve müzakereler yapılacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, kongre boyunca yapılacak sunumların, akademik tartışmaların, hukuki yorumların hem ülke hem de misafir ülkeler bakımından ufuk açıcı olmasını dileyerek ilk defa düzenlenen kongrenin bu alanda küresel bir platforma dönüşerek gelecek yıllarda da daha geniş bir şekilde sürmesini temenni etti.

Erdoğan, kongreye 40'a yakın ülkeden Adalet Bakanı, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay Başkanları ile Başsavcılar, Adalet Akademisi, HSYK muadili kurum başkanları, bilim adamları ve hukukçuların katıldığını dile getirerek, bu geniş katılımdan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

15 Temmuz Darbe Teşebbüsüne de yer veren Cumhurbaşkanımız, Türkiye'nin son yıllarda dünyada eşine az rastlanır türden darbe girişimlerine maruz kaldığını, yargının, darbe karşısında en hızlı tepki veren kurum olduğunu ifade etti.

Kongre, yapılacak oturumların ardından 19 Ekim Çarşamba genel değerlendirme toplantısının ardından sona erdi. 

10.10.2016
3. Sınıf Noterler İçin Meslek İçi Eğitim-2016

3.sınıf noterler için 2016 yılı Meslek İçi Eğitim programı,  Antalya'da bulunan Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfına ait Kundu Eğitim Tesislerinde 10 Ekim 2016 Pazartesi günü başladı.

Açılış konuşmasını Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus TUTAR' ın yaptığı eğitim programına Antalya Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Ali Nevzat AÇIKGÖZ, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan SOLMAZ ve Adalet Bakanlığından gelen temsilciler de katıldı. 

Türkiye Noterler Birliği Genel Sekreteri Ayhan TOSUN ise Birlik merkez yapısı hakkında noterlere bilgiler verdi.

Birlik hakkındaki genel bilgilendirmenin ardından Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Tubanur KARAKURT AKKAYA ve Tetkik Hakimi Fahriye ÇİFTÇİ, Bakanlığın noterlikle ilgili olan işlemlerine yönelik bir sunum gerçekleştirdi.

Daha sonra ise, Teftiş Kurulu Başkanlığı  Adalet Müfettişi Abdulhalim SAĞLAM, "Noterlerin Adalet Müfettişlerince Denetlenmesi, Denetimlerde Karşılaşılan Problemler ve Çözüm Önerileri" konusuna ilişkin bilgilendirme yaptı.

Ceza İşleri Daire Başkanlığı Daire Başkanı Fatih KOÇAK da, noterliklerdeki işlemlerin ceza konularına yönelik bir sunum ile bilgi paylaşımında bulundu.

Türkiye Noterler Birliği Disiplin Kurulu Başkanı İnci ŞENER'in Disiplin Kurulunun işleyişi ve disiplin cezaları hakkındaki bilgilendirmesinden sonra "Noterlik Bilgi Sistemi (NBS)" uygulamalarıyla eğitim programının ilk günü devam etti.

Eğitim programının ikinci gününde Birliğimiz Mali Danışmanı Aydın KAHRAMAN "Noterliklerin/ Noterlerin Muhatap Olduğu Vergi Mükellefiyet ve Sorumluluk Prensipleri"​ve Birliğimiz Hukuki Danışmanı Haluk Necdet TEKİN, ​Noterlik İşlemlerindeki Hukuki konular ile ilgili ayrıntılı bilgi verdi.

Eğitim programının üçüncü gününde Birlik danışmanlarımız Aydın KAHRAMAN ve Haluk Necdet TEKİN noterlerimizin sorularını yanıtlarken öğleden sonra Bilişim Komisyonu Üyesi Fethi AYDOĞAN ve Bilgi Teknolojileri yetkili personelleri "Noterlik Uygulamaları Vezne-Yazılım" konularında ayrıntılı bilgi verdi.​

Eğitim programının son iki gününde Bilişim Komisyonu Üyeleri Fethi AYDOĞAN ve Kerime ÖNLEN "Noterlik Uygulamaları Vezne-Yazılım"​ konularında bilgi verdi. 

Meslek İçi Eğitim programı 14 Ekim 2016 Cuma günü sosyal program ile sona erdi.

7.10.2016
Yargıtay Genel Sekreterine Hayırlı Olsun Ziyareti

​Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus TUTAR ve Genel Sekreter Ayhan TOSUN, Yargıtay Genel Sekreterliğine yeni atanan Sayın Yaşar ŞİMŞEK'e 6 Ekim 2016 tarihinde hayırlı olsun ziyaretinde bulunmuşlardır.

5.10.2016
Gelir İdaresi Daire Başkanlığından Birliğimize Ziyaret

​Gelir İdaresi Başkanı Adnan ERTÜRK, Başkan Yardımcıları Yıldırım BOZBIYIK ve Semi OKUMUŞ, Gelir İdaresi Grup Başkanları İsmail KILINÇARSLAN ve İbrahim Ethem BAL 5 Ekim 2016 Çarşamba günü Birliğimizi ziyaret etmiştir. Ziyaretleri sırasında Birlik Başkanı Yunus TUTAR ve ilgili birim amirleriyle noterlik mesleğine ilişkin görüş alışverişinde bulunmuşlardır. Bu toplantıların düzenli olarak yapılmasına yönelik görüş birliğine varılmıştır. 

5.10.2016
Ankara Hukuk Fakültesinden Birliğimize Ziyaret

​Ankara Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muharrem ÖZEN, Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Gökçen TOPUZ ile Doç. Dr. Süleyman YILMAZ ve Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Süha TANRIVER 5 Ekim 2016, Çarşamba günü Birliğimizi ziyaret etmiştir. Ziyaretleri sırasında Birlik Başkanı Yunus TUTAR ve Genel Sekreter Ayhan TOSUN ile hukuk ve noterlik mesleğine ilişkin görüş alışverişinde bulunmuşlardır.

5.10.2016
Venedik’te Avrupa Birliği Noterler Konseyi (CNUE) Avrupa Noterlik Ağı (ENN) Toplantısı

Avrupa Birliği Noterler Konseyi (CNUE) 30 Eylül 2016 tarihinde Venedik'te  "Sınır Ötesi Yasal Gerçekler, Vatandaşlar İçin Fırsatlar ve Avrupa Noterlik Ağı (ENN) Araçları: Aile Hukukunda Deneyim" konulu bir toplantı düzenlenmiştir ve toplantıya Birliği temsilen davetli olarak Başkan Yunus TUTAR katılmıştır.

CNUE Başkanı Paolo PASQUALIS'ın konuşması ile başlayan toplantıda, Avrupa Birliği (AB) ve adalet alanındaki iş ağları konusuna yönelik genel bir giriş yapılmıştır. Bu hususta, ENN koordinatörü Giovanni LIOTTA ve CNUE Genel Sekreteri Raul RADOI, yeni ENN BT (Bilgi Teknolojileri) platformunda hukuki bilgiler, pratik araçlar çerçevesinde iletişim ve ağ ile sınır ötesi noter uygulamalarına destek için güvenli bir altyapının nasıl olacağına ilişkin bilgiler vermişlerdir.

ENN alt yapısına ilişkin genel bir bilgi verildikten sonra, Adalet ve Tüketiciler Genel Müdürlüğü yasama görevlisi Maria VILAR BADIA "Uluslararası evli çiftler veya kayıtlı ortaklıklar için mülkiyet rejimlerine uygulanacak kurallar – Teşvik eden görüşü" konusu çerçevesinde açılış konuşmasını yaparak toplantıyı başlatmıştır.

İlk bölümde; arabulucu CNUE Aile Hukuku Çalışma Grubu Başkanı Pedro CARRION GARCIA DE PARADA önderliğinde birçok yasama görevlisi ve hukuki danışman "Diğer AB araçları ile yargı ve ilişkinin tanıtım yönleri (kapsam, tanımlar, genel ve geçici yönleri)" konusunda bilgi vermiş ve sonrasında müzakereler yapılmıştır.

İkinci ve son bölümde ise yine arabulucu CNUE Aile Hukuku Çalışma Grubu Başkanı Pedro CARRION GARCIA DE PARADA önderliğinde, hukuki danışmanlar ve noterler tarafından "Üçüncü şahıslara karşı etki,  opinio juris (davranışın bir hukuki zorunluluk tescil ettiğinin kanaati) ve uygulanabilir yasa" konusu ele alınmış ve müzakerelerde bulunulmuştur.

Ele alınan toplantı konularına yönelik genel bir müzakere ve soru-cevabın ardından CNUE Başkanı Paolo PASQUALIS kapanış konuşmasıyla toplantıyı sonlandırmıştır. 

Toplantı sonrası ise Başkan Yunus TUTAR, CNUE Başkanı'na ve CNUE üye ülkelerinden gelen temsilcilere ülkemizdeki güncel durum hakkında bilgilendirme yapmıştır. Türkiye'de hayatın olağan akışında devam ettiğini, ülke genelinde tüm noterliklerde de işlemlerin günlük rutininde sürdüğünü ifade etmiştir.

NOT: Toplantı gündemi ve CNUE-ENN (Avrupa Noterlik Ağı) sisteminin nasıl çalıştığına ilişkin rapor ekte yer almaktadır (ENN sistemi nasıl çalışır belgesine portalimizin Mevzuat/ Mesleki Dokümanlar/ Diğer Meslek Dokümanlar bölümünden de ulaşabilirsiniz.​). Ayrıca ENN web sitesine giriş yapıp kayıt olarak, Avrupa ülkelerindeki noterler ile bilgi alış verişinde bulunulabilir.

https://www.enn-rne.eu/#home

28.9.2016
Mauritius’ta Trust ve Fiducia: Uluslararası Mal Varlığı İntikali Konulu Toplantı

Uluslararası Noterler Birliği (UINL) tarafından 13-14 Eylül 2016 tarihlerinde Mauritius adasında Trust'lar ve Fiducia konulu bir toplantı düzenlenmiştir. Toplantıya Birliği temsilen davetli olarak Başkan Yunus TUTAR ve görevli olarak UINL Delegesi Bülent YİĞİT katılmışlardır.

Söz konusu toplantı, 13 Eylül 2016 tarihinde Mauritius Noter Odası Başkanı aynı zamanda UINL Genel Sekreteri Rajendra DASSYNE, İçtihat Hukuku-Medeni Hukuk UINL Çalışma Kolu (Task Force Civil Law – Common Law) Başkanı Marc GELEIJNS, UINL Yönetim Kurulu Üyesi ve Fransız Noterler Üstün Konseyinden Didier NOURISSAT, UINL Başkanı Daniel-Sedar SENGHOR ve Mauritius Onursal Başsavcısı Ravi YERRIGADOO'nun açılış konuşmaları ile başlamıştır.

İki bölümden oluşan toplantının ilk gününde, birinci bölümde, "Örf ve Adet Hukuku Uygulanan Ülkelerde Trust'lar" konusu ele alınmıştır. Öncelikle Mauritius Avukatı Marc HEIN tarafından ortaçağdan günümüz çağdaş iş hukukuna kadar Trust'ların tarihi gelişiminden bahsedilmiş, daha sonra ise Trust'ların uygulanması konusuna yer verilmiştir.

İkinci bölümde ise "Medeni Hukuk veya Karışık Hukuk Uygulanan Ülkelerde Trust'a Benzer Durumları Kullanan Kurumlar ve Trust'lar"  konusu işlenmiştir. Fransa'dan, Belçika'dan, Mauritius ve Québec'den noterler, avukatlar ve üniversite profesörleri konuşmacı olarak bulunmuştur.  

Toplantının ilk günü, ele alınan konulara ilişkin müzakerelerle son bulmuştur.

Toplantının ikinci günü " Trust ve Fiducia'yı  Karşılıklı Tanıma" konusu ile devam etmiştir.

Öncelikle Québec, Belçika, Fransa ve Mauritius hukukuna yönelik Medeni Hukuk uygulanan ülkelerde Örf ve Adet Hukuku Trust'ının tanınması konusuna yer verilen toplantı, daha sonra Örf ve Adet Hukuku uygulanan ülkelerde Fiducia veya benzer durumların kullanıldığı Medeni Hukuk kurumunun tanınması konusu ile devam etmiştir. İngiltere, Kanada ve Amerika'dan noterler ve profesörler konuşmacı olarak yer almıştır.

Daha sonra İngiltere, Fransa, Mauritius, Québec ve Avustralya'dan noterler ve profesörler tarafından "Bir Resmi Akitte Kurulan Trust'ların Sınır Ötesi Sirkülasyonu: Veraset Problemi" konusu ele alınmıştır.

Ele alınan konulara yönelik genel bir müzakerenin ardından, Denis de la Reunion Üniversitesinden Prof. Jean-Baptiste SEUBE'nin sentez raporu ve sonuçları ile kapanış yapılmıştır. 

** Trust ve Fiducia: Mal varlıklarını yöneten bir sistemdir.

Not: Toplantıya ilişkin "Sentez Raporu" ekte yer almaktadır. Ayrıca rapora, portalimizin Mevzuat/ Mesleki Dokümanlar/ Diğer Meslek Dokümanlar bölümünden de ulaşabilirsiniz.​

9.9.2016
Kurban Bayramınız Kutlu Olsun

Bayramlar, insanlar arasındaki karşılıklı sevgi ve saygının en derin yaşandığı, insanların birbirleriyle olan dargınlıklarını unuttukları, barıştıkları, kardeşçe kucaklaştıkları günlerdir.

Kurban Bayramı da paylaşmayı, dayanışmayı, birlik ve beraberliği anlatan en özel günlerden biridir.

Bu temennilerle, Kurban Bayramınızı en içten dileklerimizle kutlar, ülkemize ve tüm insanlığa sağlık, huzur ve esenlikler getirmesini dileriz.

Saygılarımla

Yunus TUTAR

Başkan

1.9.2016
2016-2017 Adli Yıl Açılışı

Adil bir dünya için var güçleriyle çalışan, adalet hizmetinin etkin, verimli, hızlı ve tarafsız bir şekilde yerine getirilmesi için üstün çaba gösteren tüm hakimlerimizin, Cumhuriyet savcılarımızın, avukatlarımızın, adliye çalışanlarımızın ve tüm hukuk camiasının  2016-2017 Adli Yılını tebrik ediyor, ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz.

 

                                                                               Yunus TUTAR

                                                                                  Başkan

29.8.2016
30 Ağustos Zafer Bayramı

​Vatanımızın birliği ve milletimizin bağımsızlığı uğruna verilen mücadelenin zaferle taçlanmasının doksan dördüncü yıl dönümünde başta yüce önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi, rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. 

26.8.2016
TBMM Genel Sekreterine Hayırlı Olsun Ziyareti

​Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus TUTAR , Başkan Yardımcısı Zeynel Abidin BEYAZGÜL ve Genel Sekreter Ayhan TOSUN, TBMM Genel Sekreterliğine yeni atanan Sayın Mehmet Ali KUMBUZOĞLU'na 26 Ağustos 2016 tarihinde hayırlı olsun ziyaretinde bulunmuşlardır. ​

25.8.2016
Adalet Bakanı Bekir BOZDAĞ’a Ziyaret

​Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus TUTAR , Başkan Yardımcısı Zeynel Abidin BEYAZGÜL ve Genel Sekreter Ayhan TOSUN, Türkiye Cumhuriyeti'nin birlik beraberliğini ve demokrasimizi hedef alan darbe kalkışmasına yönelik Adalet Bakanı Sayın Bekir BOZDAĞ'a 25 Ağustos 2016 Perşembe günü geçmiş olsun ziyaretinde bulunmuşlardır. 

22.8.2016
Başsağlığı

20 Ağustos Cumartesi akşamı Gaziantep'te yaşanan; ülkemizin birlik ve beraberliğini hedef alan hain terör saldırısını şiddetle kınıyoruz. Masum insanlarımızın canına kasteden bu menfur olayların hiçbir zaman başarıya ulaşamayacağını kararlılıkla yineliyoruz.

Saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Milletimizin başı sağ olsun.

Yunus Tutar

Başkan 

17.7.2016
Türkiye Noterler Birliğinin Darbe Girişimiyle İlgili Basın Açıklaması

Milli irade, darbe girişimlerini başarısız çıkardı. Ekonomi ve sosyal hayat olağan akışında devam ederken; Türkiye genelindeki tüm noterlerde de işlemler günlük rutininde sürüyor.

Ülkemizin bölünmez bütünlüğünü ve milli birliğimizi hedef alan; demokrasi karşıtı alçak bir teşebbüsü milletimizin sağduyusuyla bertaraf ettik. Bugün Türkiye'nin dört bir yanındaki noterler olarak görevimizin başındayız ve rutin iş akışımızı sürdürüyoruz. Ekonomik ve sosyal hayatın olağan akışında sürmesi milli birlik ve irademizin güçlü bir göstergesidir. Bu vesileyle, demokrasimizi, milli iradenin gücünü ve özgürlüğü hedef alan bu ihanet girişimini bir kez daha şiddetle kınıyor; tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

Saygılarımızla

Türkiye Noterler Birliği

1.8.2016
Avrupa Birliği Noterler Konseyi (CNUE) Başkanı’ndan Gelen Darbe Girişimi İle İlgili Cevap Mektubu

​Başkan Yunus TUTAR'ın, 15 Temmuz tarihinde gerçekleşen darbe girişimi hakkında Türkiye Noterler Birliği adına Avrupa Birliği Noterler Konseyine (CNUE) göndermiş olduğu mektuba cevap olarak, CNUE Başkanı Paolo PASQUALIS'den bir cevap mektubu gelmiştir. Konuya ilişkin Türkçe ve İngilizce mektup ektedir.

28.7.2016
Uluslararası Noterler Birliğine (UINL) Gönderilen Darbe Girişimiyle İlgili Mektup

Başkan Yunus TUTAR, 15 Temmuz tarihinde gerçekleşen darbe girişimi hakkında Türkiye Noterler Birliği adına uluslararası platformdaki Noterleri bilgilendirmek amacıyla Uluslararası Noterler Birliği (UINL) Başkanı Daniel-Sedar SENGHOR'a bir mektup göndermiştir. Konuya ilişkin Türkçe ve İngilizce mektup ektedir.

Türkiye Noterler Birliği

28.7.2016
Avrupa Birliği Noterler Konseyine (CNUE) Gönderilen Darbe Girişimiyle İlgili Mektup

Başkan Yunus TUTAR, 15 Temmuz tarihinde gerçekleşen darbe girişimi hakkında Türkiye Noterler Birliği adına uluslararası platformdaki Noterleri bilgilendirmek amacıyla Avrupa Birliği Noterler Konseyi (CNUE) Başkanı Paolo PASQUALIS'e bir mektup göndermiştir. Konuya ilişkin Türkçe ve İngilizce mektup ektedir.

Türkiye Noterler Birliği


27.7.2016
Demokrasiye Müdahale Kabul Edilemez

​"Türk iş dünyası, demokratik toplumlarda iktidarların seçimle gelip seçimle gideceğine bunun dışındaki her türlü girişimin kabul edilemeyeceğine vurgu yaptı. 'Her zaman sivil iradenin yanındayız.'  dedi."  Dünya Gazetesi

25.7.2016
İş Dünyası "Darbe" Karşısında Tek

​"Türk Silahlı Kuvvetleri içinde bir grubun gerçekleştirdiği darbe girişimine iş dünyası sert tepki verdi. Demokrasiye sahip çıkan iş dünyası temsilcileri tek ses oldu. Açıklamalarda darbe girişiminin tanınmadığı, halkın iradesiyle seçilmiş hükümetin arkasında olunduğu, bu gibi durumlarda birlik olunması gerektiği, suçluların en kısa zamanda cezalandırılması temennisi dile getirildi. Hayatını kaybedenlerin yakınlarına baş sağlığı dilekleri iletildi, yaralananlara acil şifalar dilendi." Dünya Gazetesi

25.7.2016
Demokrasi Karşıtı Alçak Bir Teşebbüsü Bertaraf Ettik

​"Türkiye Noterler Birliğinden yapılan açıklamada, demokrasi karşıtı alçak bir teşebbüsün milletin sağduyusuyla bertaraf edildiği, Türkiye genelindeki tüm noterlerde işlemlerin günlük rutininde sürdüğü bildirildi..." Önce Vatan Gazetesi

21.7.2016
Gümrük ve Ticaret Bakanı’na Ziyaret

Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus TUTAR , Başkan Yardımcısı Zeynel Abidin BEYAZGÜL ve Genel Sekreter Ayhan TOSUN, 15 Temmuz 2016 Cuma günü Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent TÜFENKCİ'yi makamında ziyaret etmişlerdir. Ziyaret sırasında noterlik mesleği ile ilgili görüş alışverişinde bulunmuşlardır.  

15.7.2016
Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Birliğimizi Ziyaret Etti

Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Vedat Ali TEKTAŞ 14 Temmuz 2016, Perşembe günü Birliğimizi ziyaret etmiştir. Ziyaret sırasında, Teftiş Kurulu Başkanı Vedat Ali TEKTAŞ, Birlik Başkanı Yunus TUTAR ve Genel Sekreter Ayhan TOSUN ile görüş alışverişinde bulunmuşlardır.​

15.7.2016
Anayasa Mahkemesi Üyeleri Birliğimizi Ziyaret Etti

Anayasa Mahkemesi Üyeleri Serdar ÖZGÜLDÜR ve  Recep KÖMÜRCÜ 13 Temmuz 2016, Çarşamba günü Birliğimizi ziyaret etmişlerdir. Ziyaretleri sırasında Birlik Başkanı Yunus TUTAR ve Genel Sekreter Ayhan TOSUN ile görüş alışverişinde bulunmuşlardır.

15.7.2016
Fransa Başsağlığı

Fransa'nın Nice şehrinde meydana gelen terör olayını şiddetle kınıyoruz.

Maalesef basına yansıyan vahşeti gördük. Dünyada barış içinde bir arada yaşamak için teröre karşı ortak küresel eylemlere ihtiyaç vardır.

Bu acılı günlerde Türk noterleri adına dayanışma içinde olduğumuzu dile getirmek isteriz. Öldürülen masum insanların can kaybı için Fransız halkına en içten taziyelerimizi ve yaralılar için geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz.

Yunus TUTAR

Başkan

4.7.2016
Ramazan Bayramı

Bayramlar, birlik ve beraberliğimizin artmasına, kardeşlik ve dostluğumuzun güçlenmesine vesile olan zamanlardır.

Bu dileklerle, Ramazan Bayramınızı kutluyor; sevdiklerinizle sağlık ve mutlulukla geçireceğiniz bir bayram temenni ediyoruz.

 

Yunus Tutar

Başkan

 

29.6.2016
Başsağlığı

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda dün gerçekleşen korkunç terör saldırısını şiddetle kınıyoruz. Terörün insanlık dışı amaçlarla; dil, din, ırk farkı gözetmeden masum insanları hedef alan saldırılarının ülkemizde ve tüm dünyada son bulmasını temenni ediyoruz.

18.6.2016
Babalar Günü

Tüm hayatımız boyunca emeklerini bizden esirgemeyen, sabrın ve özverinin en büyük örneği babalarımızın Babalar Günü'nü kutluyor; tüm babalara sağlıklı ve uzun ömürler temenni ediyoruz.  

 

Yunus Tutar

Başkan

 

10.6.2016
Başsağlığı

7 Haziran'da İstanbul Vezneciler'de çevik kuvvet otobüsüne ve 8 Haziran günü Mardin Midyat İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne yapılan hain terör saldırısını şiddetle kınıyoruz. Bu kez son olmasını temenni ettiğimiz bu elim saldırılarda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet; ailelerine başsağlığı ve yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

Ülkemizin barış, huzur ve bölünmez bütünlüğünü hedef alan terörist saldırıların bir daha yaşanmamasını temenni ediyor; birlik ve beraberliğimize kast eden hain saldırıların hiçbir zaman başarıya ulaşamayacağını kararlılıkla yineliyoruz.

 

Yunus Tutar

Başkan

9.6.2016
Almanya Parlamentosu'nun Aldığı Karar

​Alman Parlamentosu tarafından geçtiğimiz hafta alınan ve sözde Ermeni soykırımını tanıyan karara ilişkin Türkiye Noterler Birliği olarak üzüntümüzü ifade etmek isteriz. Hukukçu kimliğimizle belirtmekte fayda görüyoruz ki son derece hukukun dışında olan bu karar, ne yazık ki gelecekte iki ülke arasında tarihi bir kara leke olarak anılacaktır. 

6.6.2016
Türkiye Noterler Birliği 45. Olağan Kongresi

Türkiye Noterler Birliği (TNB) 45. Olağan Kongresi 2-5 Haziran 2016 tarihleri arasında Türkiye Noterler Birliği'nde gerçekleşti. Kongreye, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın yanı sıra milletvekilleri, Anayasa Mahkemesi ve HSYK üyeleri, Yüksek Yargı mensupları ve üst düzey Bakanlık temsilcileri katıldı.

Kongrenin açılışında konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ,  Noterlik Yasası'nda  değişiklikler yapacak Yasa Tasarısının 2016 yılında TBMM' ye sevk edileceğini, bu yıl en geç 2017 yılında yasalaşmasını beklediklerinin  müjdesini verdi.  

Gayrimenkul aynına ilişkin işlemlerin de noterler tarafından gerçekleştirilmesi konusunda Adalet Bakanlığı nezdinde çalışmaların devam ettiğini kaydeden Bozdağ, bu konuda da son değerlendirmelerin yapılacağını kaydetti. 


18.5.2016
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

Kurtuluş mücadelesinde bir milat olarak kabul ettiğimiz 19 Mayıs, geleceğini tüm zorluklara karşı başarıyla inşa eden bir milletin uyanışıdır. 19 Mayıs 1919'da Samsun'da atılan ilk adım, bugünkü modern Türkiye'nin kuruluşu için de önemli bir başlangıç olmuştur.

19 Mayıs aynı zamanda geleceğimizin en büyük teminatı gençlerimize duyulan güvenin simgesidir. Atatürk'ün Türk gençliğine armağan ettiği 19 Mayıs'ın tüm ulusumuza kutlu olmasını dilerken, gençlerimiz için başarılı ve aydınlık bir gelecek temenni ediyoruz.  

Yunus Tutar

Başkan 

16.5.2016
4. Uluslararası Bilişim Hukuku Kurultayı

Türkiye Bilişim Derneği tarafından İZFAŞ-İzmir Fuar alanında düzenlenen "4. Uluslararası Bilişim Hukuku Kurultayı" 12-14 Mayıs 2016 tarihleri arasında Türkiye Noterler Birliğinin de katkılarıyla gerçekleşti. Türkiye Bilişim Derneği Başkanı İlker TABAK'ın açılış konuşmasını yaptığı kurultayda Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Serhat DEMİR, Türkiye Noterler Birliği Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Ahmet UĞURLU, Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu Kurul Üyesi Hidayet YILDIZ, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdür Yardımcısı Avni DİLBER, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Sırrı AYDOĞAN, İzmir Baro Başkanı Aydın ÖZCAN ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal AKSÜNGER birer konuşma yaptılar. TNB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Ahmet UĞURLU konuşmasında elektronik ortamda yapılan noterlik işlemleri ve bu alandaki gelişmeler ile ilgili bilgi verdi.

Kurultayın ilk günü gerçekleştirilen "Bilişim Dünyasında Noterlik" konulu oturumda TNB Bilişim Komisyonu Üyesi Fethi AYDOĞAN bilişim alanındaki dönüşüm çalışmaları ile ilgili bilgi verirken TNB Bilgi Teknolojileri Müdürü Necati ETLACAKUŞ "Değişim Projesi " kapsamında yapılan çalışmalarla ilgili teknik bir sunum gerçekleştirdi.

"Hukuk için Bilişim, Bilişim için Hukuk" temalı kurultayda  noterler, hakimler, savcılar, avukatlar, emniyet mensupları, bilişimciler ve çok sayıda davetli bilişim sektöründeki gelişmeleri ön planda tutarak Bilişim Hukuku alanında yeni yaklaşımlar kazanmak adına bilgi ve fikir alışverişinde bulundu. 

9.5.2016
2016 Yılı Noterler Günü Kutlandı

2016 yılı Noterler Günü etkinlikleri bu yıl 3-5 Mayıs tarihleri arasında Antalya Belek Calista Otel'de gerçekleştirildi.  05 Mayıs 2016 Noterler Gününde yapılan sempozyuma Yönetim Kurulu Üyeleri, Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ve Gelir İdaresi Başkanlığından temsilciler, Serik Kaymakamı, Türkiye Noterler Birliği yetkilileri ve noterler katılmıştır.

Türkiye Noterler Birliği Başkan Yardımcısı Zeynel Abidin BEYAZGÜL'ün açılış konuşmasıyla başlayan 5 Mayıs Noterler Günü, Dışişleri Bakanlığı Bilişim Teknolojileri Daire Başkanı Haldun KOÇ ve Yazılım Geliştirici Şükrü ALATAŞ'ın "Konsolosluklarda yapılan noterlik işlemlerinin Noterlik Bilgi Sistemi (NBS) merkezi elektronik arşivine kaydedilmesi ve paylaşılabilmesi" konulu sunumlarının ardından İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Dr. Ahmet SARICAN'ın "Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı hakkında bilgilendirme, Mirasçılık Belgesi için kayıtların sorgulanması, diğer noterlik işlemlerindeki kimlik paylaşım sistemi" konularında detaylı bilgilendirmesiyle devam etmiştir.

Noterlerin, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin yönelttiği soruların yanıtlanmasının ardından sempozyum sona ermiştir.

 

8.5.2016
Anneler Günü

Sağlam bir toplumun temelini oluşturan aile yapısının en önemli mimarı kuşkusuz annelerimizdir. 

5.5.2016
Noterler Günümüz Kutlu Olsun

1512 sayılı Noterlik Kanunu'nun yürürlüğe girişinin yıldönümü olan bu anlamlı günde, hukuk sisteminin koruyucusu ve tüm modern hukuk sistemlerinde olduğu gibi ülkemizde de hukuk sisteminin ayrılmaz bir parçası olan mesleğimizin  kurumsallaşmasının 44. yaşını kutlamanın onur ve sevincini yaşıyoruz.

Toplumsal yaşamın vazgeçilmez unsurlarından biri olarak kabul edilen hukuki güvenliği sağlama ve ihtilafları önleme amacıyla kutsal bir görev üstlenen bizler, güvenilir bir hukukçu olmanın gerekliliklerini yerine getirerek ve hukuk sistemi içindeki varlığımızı zamanın ruhuna uygun biçimde geliştirerek hizmet etmeyi sürdüreceğiz. 

Mesleğimizi bugün bulunduğu noktadan daha güzel yerlere taşımak için hep birlikte, var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Değerli meslektaşlarım ve değerli çalışanlarımız, "Noterler Günü"müz kutlu olsun.

Saygılarımla,

                                                                                          Yunus Tutar

                                                                                              Başkan​

30.4.2016
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

​Üretimin ve alın terinin temsilcileri işçilerimiz, ülkemizin kalkınmasında bugüne kadar önemli roller üstlenmiş, her iş kolunda gurur duyacağımız başarıların mimarları olmuşlardır. 

22.4.2016
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

​Milletçe büyük bir gururla karşıladığımız Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 96. kuruluş yıldönümünü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutluyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. 

Tüm dünya çocuklarına adanmış ilk ve tek çocuk bayramı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda geleceğimizin emanetçileri olan nesillere barış ve kardeşlik duygularını hatırlatıyor olmak eşsiz bir vesiledir. İlk günkü gurur ve heyecanla kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın başta çocuklarımız ve gençlerimiz olmak üzere tüm dünya için mutluluk ve barış içinde geçmesini temenni ediyoruz. 

 

                                                                                          Yunus Tutar

                                                                                                  Başkan


22.4.2016
Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Yaygınlaştırma Çalıştayı

​21 Nisan 2016 Perşembe günü Türkiye Noterler Birliği ev sahipliğinde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ve TÜBİTAK başkanlığında kamu kurum ve kuruluşlarının katıldığı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Yaygınlaştırma Çalıştayı gerçekleştirildi. 

13.4.2016
Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi “Hukuk Zirvesi” Etkinliği

Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi bünyesinde kurulan ve öğrencilerden oluşan "Hukuk Topluluğu" tarafından 11-12 Nisan 2016 tarihlerinde "Hukuk Zirvesi" etkinliği gerçekleştirilmiştir. Türkiye Noterler Birliğinin de destek verdiği etkinlikte "Adli Tıp, Hukuki Eğitim ve Felsefe, Uluslararası Hukukta Tartışmalar, Hukukta Kariyer, Ceza Hukuku, Kadın ve Hukuk, Anayasal Tartışmalar" oturumlarına yer verilmiştir.

11 Nisan Pazartesi günü gerçekleşen "Hukukta Kariyer" oturumunda Hacettepe Üniversitesi Anayasa Hukuku Anabilim  Dalı Başkanı  Prof. Dr. Hasan Tahsin FENDOĞLU oturum başkanlığında önceki dönem Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Ahmet FIRAT ve Türkiye Noterler Birliği Genel Sekreteri Ayhan TOSUN konuşmacı olarak yer almışlardır. Prof. Dr. Hasan Tahsin FENDOĞLU'nun açılış konuşmasıyla başlayan oturum,  Ahmet FIRAT'ın "Yargı etiği ve mesleki kimlik" konulu konuşması ve Birliğimiz Genel Sekreteri Ayhan TOSUN'un  noterlik mesleği hakkında detaylı bilgi vermesiyle devam etmiş ve öğrencilerin hukuk eğitimi, hukuk meslekleri ve özellikle noterlik mesleğiyle ilgili sorularının ardından sona ermiştir. 

5.4.2016
Avukatlar Günü

Adil bir dünya için var güçleriyle çalışan, kamu ve yurttaş arasındaki hukuki ilişkiyi medeni standartlar doğrultusunda sürdürmek için uğraş veren avukatlarımız, yüce Türk adaletinin yılmaz savunucusudur.  Modern, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletinin en büyük güvencesi olan her biri kıymetli avukatlarımıza Avukatlar Günü nedeniyle bir kez daha saygılarımızı sunuyor; başarılı bir gelecek diliyoruz.

Hak ve özgürlüklerin en büyük savunucusu olan, hukukun üstünlüğünü her şeyin üstünde tutan avukatlarımızın Avukatlar Günü'nü kutluyoruz.

Saygılarımla.

                                                                                                          Yunus Tutar

                                                                                                                  Başkan

25.3.2016
Basın Açıklaması

09.03.2016 tarihinde, Türkiye Taş Kömürü Kurumu'na alınacak işçi adaylarının belirlenmesi amacıyla Zonguldak 2. Noterliği huzurunda kura çekilişi yapılmış ancak çekiliş sırasında kullanılan bazı toplar üzerinde farklı iki numara bulunduğunun fark edilmesi üzerine çekiliş iptal edilmiş ve söz konusu hususlar Zonguldak 2. Noterliği tarafından tespit edilmiştir.

Anılan olay nedeniyle basında, kura çekilişi sırasında "hile" olduğu yönünde haberlerin yer almasıyla birlikte kamuoyuna açıklama yapma gereği duyulmuştur.

İrade özgürlüğünün sağlanması, bireylerin haklı çıkarlarının korunması gibi kutsal bir görev üstlenen noterler, hukuk sisteminin ayrılmaz parçası, "önleyici hukukçu" kimliğiyle güvenin sembolüdürler. Noterler, günün koşullarına uyumlu şekilde gelişmekte ve dönüşmekte, yargının yükünü azaltarak toplumun ihtiyaçlarını daha hızlı ve verimli şekilde çözmek vizyonu doğrultusunda çalışmaktadırlar.

Başta ticari hayat olmak üzere günlük yaşamdaki tüm hukuki konularda sigorta görevi gören noterler; hukuki belirlilik, hukuki güvenlik gibi ilkelerin yerine getirilmesine verdikleri katkı ile daima kamuoyu nezdinde saygın bir konuma sahip olmuşlardır. Noterlik mesleğinin ulusal ve uluslararası alanda sahip olduğu saygınlık ve mesleğin hukuka ve dürüstlük kurallarına olan bağlılığı, bu anlamda noterlerin hileli iş ve işlemlerle birlikte anılmasına aşılmaz ve haklı bir engel oluşturmaktadır.

Ancak basında yer alan söz konusu olay üzerine; noterlik mesleğinin hukuki güvenliği sağlamak ve bu sayede hukuk devleti ilkesinin uygulanmasına katkı sağlamak yönündeki amacı nedeniyle, söz konusu kura çekimine ilişkin iddiaların araştırılması için Birliğimiz denetçisi görevlendirilmiştir.

Yapılan denetim neticesinde, kura hazırlıklarının eksiksiz olarak yapılmasının ilgili kurumun sorumluluğunda olduğu, çekiliş sırasında durumun tespiti üzerine görevli noterlik personeli tarafından kura çekilişinin sonlandırılarak durumun tutanak altına alındığı anlaşılmakla birlikte, kura çekilişinden önce yeterli kontrolü yapmadığı anlaşılan ilgili hakkında detaylı incelemenin yapılacağı ve sorumluluğu varsa gereken işlemlerin başlatılacağı kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Türkiye Noterler Birliği

 

21.3.2016
Başsağlığı

İstanbul'un kalbi İstiklal Caddesi'nde 19 Mart Cumartesi günü meydana gelen hain terör saldırısını şiddetle kınıyoruz. Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet; ailelerine başsağlığı ve yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

Dünya barışını, huzur ve kardeşliğimizi hedef alan terörist saldırıların bir daha yaşanmayacağını umut ediyor; birlik ve beraberlikle bu zor günleri geride bırakacağımıza inanıyoruz. 

 Yunus TUTAR

     Başkan  


18.3.2016
18 Mart Çanakkale Zaferi

Çanakkale Zaferi, yok edilmek istenen bir ulusun dünya tarihine geçen şanlı mücadelesidir. 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 101'inci yıl dönümü vesilesiyle canlarını tereddüde kapılmadan bu vatan için veren; genç, yaşlı, kadın, erkek tüm kahramanlarımızı bir kez daha minnetle anıyoruz.

Milletimizin yoktan var ettiği, canını dişine takarak mücadeleden bir an dahi şüphe etmediği Çanakkale Zaferi, üzerinden yüz yıl geçmesine rağmen her geçen gün daha büyük bir saygıyla anılan, tüm dünyada vatanseverliğin en etkileyici örneklerinden biri olarak kabul gören bir destandır.  

Ülkenin dört bir yanından, vatanı için mücadele etmeye gelen kahramanlarımız, bugün çağdaş Türkiye'nin oluşmasındaki en büyük ve en önemli unsurlardır. Onların bu vatan uğruna feda ettikleri ömürleri, muasır medeniyetler seviyesine ulaşmaya hevesli nice genç nesiller yetişmesine vesile olmuştur. Zorlu bir mücadele veren asil Türk milleti, inanç ve vatan sevgisiyle vermiş olduğu kurtuluş mücadelesinin ardından temelleri sağlam, aydınlık bir devlet inşa etmiştir.

Şanlı tarihimizde gururla andığımız en mukaddes başarılardan biri olan Çanakkale Zaferi'nin değerini sadece kendi milletimizdeki tezahürde değil; Çanakkale Savaşı'nda düşman cephesinde yer alan farklı ulusların yaklaşımlarında da görüyoruz. Vatan topraklarını işgal etmek için yüzlerce kilometre öteden gelen düşmana bile insani değerlerden vazgeçmeyerek yaklaşan yüce gönüllü milletimiz, bu yüzden dünyanın dört bir yanında halen saygıyla anılıyor.      

Dünya tarihini değiştiren Çanakkale Zaferi'nin bir kez daha 101'inci yıldönümünü kutluyor; Çanakkale Savaşı'nda yaşamını kaybeden tüm kahramanlarımızı rahmetle yad ediyorum.

Saygılarımla

 

Yunus Tutar

Başkan    ​

14.3.2016
Başsağlığı

​13.03.2016 tarihinde Ankara'da otobüs duraklarında bekleyen sivil vatandaşları hedef alan; çok sayıda vatandaşımızın ölümüne ve yaralanmasına yol açan alçak terör saldırısını şiddetle kınıyoruz.

11.3.2016
Basın Açıklaması

​Çeşitli görsel ve basılı medya organlarında yayınlanan haberlerde, Türkiye Taş Kömürü Genel Müdürlüğünün Zonguldak ilinde bulunan iş yerlerinde çalıştırılmak üzere 12 eski hükümlü işçi alımı için noter huzurunda yapılan kura çekiminde hile yapıldığına dair iddialara yer verilmiştir.

11.3.2016
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğrencileri Birliğimizi Ziyaret Etti

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Fatih UŞAN, Özel Hukuk Bölüm Başkanı Prof. Dr. Seldağ GÜNEŞ PESCHKE ve Hukuk Fakültesi 4. sınıf öğrencileri Law and Practice dersi kapsamında 10 Mart 2015 Perşembe günü Birliğimizi ziyaret etti. Başkan Yunus Tutar'ın hoşgeldiniz konuşması sonrası Genel Sekreter Ayhan TOSUN'dan noterlik mesleği hakkında detaylı bilgi alan öğrenciler noterlik mesleğine giriş ve mesleğin geleceğiyle  ilgili sorular yönelttiler. Birimlere yapılan kısa ziyaretin ardından program sona erdi.

​ 

8.3.2016
8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Toplumun temel taşı ve en etkili, yönlendirici, birleştirici ve koruyucu unsuru olan erdemli, çalışkan, fedakar kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyor, ülkemizin aydınlık geleceğine imza atacak kadınlarımızın her zaman hak ettikleri değeri görmesini, kadına yönelik şiddetin, eşitsizliklerin, insan hakları ihlallerinin son bulmasını yürekten diliyorum.

Saygılarımla,

                                                         Yunus Tutar

                                                                                                        Başkan​

18.2.2016
Başsağlığı

Ankara'da Türk Silahlı Kuvvetleri personelini taşıyan servis araçlarını hedef alan, çok sayıda vatandaşımızın ölümüne ve yaralanmasına yol açan hain terör saldırısını şiddetle kınıyoruz. 

Ülkemizin varlığına kast  eden, birlik ve beraberliğimizi hedef alan bu alçakça saldırıları gerçekleştirenler asla amaçlarına ulaşamayacaklardır. Ülkemizi yasa boğan terör olaylarının bir an önce son bulmasını temenni ediyor, saldırıda hayatını kaybeden Türk Silahlı Kuvvetleri personelimize ve vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine ve yüce milletimize başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

 Yunus TUTAR

Başkan

19.2.2016
Başkan Yunus TUTAR, Medeni Kanun’un 90’ıncı Yılı Nedeniyle Kadir Has Üniversitesi’ndeki Sempozyuma Katıldı

​Türkiye Noterler Birliği (TNB) Başkanı Yunus Tutar, Kadir Has Üniversitesi, Hukuk Fakültesi tarafından düzenlenen "Medeni Kanun'un ve Borçlar Kanunu'nun 90. Yılı Uluslararası Sempozyumu"na konuşmacı olarak katıldı. Organizasyona 4 gün boyunca 1000'i aşkın katılımcı bekleniyor. 

17.2.2016
Adalet Bakanı Bekir BOZDAĞ TBMM 2016 Yılı Plan ve Bütçe Komisyonunda Noterlik Mesleğine İlişkin Reformlarla İlgili Açıklamalarda Bulundu

​TBMM Plan-Bütçe Komisyonu'nda Adalet Bakanlığının 2016 yılı bütçesi görüşüldü.  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Bakanlık bütçesi üzerine sunum yaptı.

10.2.2016
Medeni Kanun ve Borçlar Kanunu'nun 90. Yılı Uluslararası Sempozyumu

Türk Medeni Kanunu'nun kabul edilişinin 90. yılına ithafen, Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi bünyesinde 17-20 Şubat 2016 tarihlerinde "Medeni Kanun ve Borçlar Kanunu'nun 90. Yılı Uluslararası Sempozyumu" düzenlenecektir. 

1926'dan günümüze Türk-İsviçre Medeni Hukuku Medeni Kanun'un ve Borçlar Kanunu'nun 90. Yılı Uluslararası Sempozyumu açılış konuşmalarında Birlik Başkanımız Yunus TUTAR ve  Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şebnem AKIPEK ÖCAL, Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa AYDIN,  Yargıtay Birinci Başkanvekili Seyit ÇAVDAR, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin FEYZİOĞLU, İstanbul Barosu Başkanı Av. Doç. Dr. Ümit KOCASAKAL, İsviçre İstanbul Başkonsolosu Monika SCHMUTZ KİRGÖZ de  yer alacaktır. Sempozyum Türk ve İsviçreli hukukçuların bir araya geldiği, akademisyen, hakim ve avukatların teorik ve pratik düzeyde konuları tartıştığı oturumlarla devam edecektir.

 Not: Sempozyumun ayrıntılı programı ektedir.

26.1.2016
Bilirkişilik Sempozyumu

​T.C. Adalet Bakanlığı tarafından 22-23 Ocak 2016 tarihlerinde İstanbul The Marmara Hotel'de Bilirkişilik Sempozyumu gerçekleştirildi. Açılış konuşmalarını Adalet Bakanı Bekir BOZDAĞ ve Adli Tıp Kurumu Başkanı Doç. Dr. Yalçın BÜYÜK'ün yaptığı sempozyumda "Bilirkişilik Kurumunun İşleyişinden Kaynaklı Sorunlar ve Çözüm Önerileri" tartışıldı.

13.1.2016
Adalet Bakanı Bekir BOZDAĞ’a Ziyaret

​Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus TUTAR, Başkan Yardımcısı Zeynel Abidin BEYAZGÜL, Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet UĞURLU, Metin SUYABATMAZ, Dursun CİN, Gülüzar IRMAK, Serdar ARAT ve Genel Sekreter Ayhan TOSUN Adalet Bakanı Sayın Bekir BOZDAĞ'ı makamında ziyaret ederek yeni dönemde de başarılar dilediler. Ziyaret sırasında noterlik mesleğinin yeniden yapılandırılmasıyla ilgili görüş alışverişinde bulundular.  

12.1.2016
Adalet Bakan Yardımcısı Bilal UÇAR’a Hayırlı Olsun Ziyareti

Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus TUTAR, Başkan Yardımcısı Zeynel Abidin BEYAZGÜL, Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet UĞURLU, Metin SUYABATMAZ, Dursun CİN, Gülüzar IRMAK, Serdar ARAT ve Genel Sekreter Ayhan TOSUN Adalet Bakan Yardımcısı Sayın Bilal UÇAR'ı makamında ziyaret ettiler ve hayırlı olsun dileklerini ilettiler. 

12.1.2016
Başsağlığı

​İstanbul Sultanahmet'te meydana gelen terör saldırısını şiddetle kınıyor, hayatını kaybedenlere rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

Birlik ve beraberliğimizi hedef alan bu hain saldırıları gerçekleştirenler asla amaçlarına ulaşamayacaklardır.

​Yunus TUTAR

Başkan 


 

                                                                                     

31.12.2015
Başkan Yeni Yıl Mesajı

2015'i acı ve tatlı anılarıyla geride bırakıyor, yeni başlangıçlar ve yeni umutların olduğu bir yıla giriyoruz.

Geçtiğimiz yıl, hukuk devletinin ayrılmaz bir parçası olan noterler olarak, sorumluluk almak istediğimiz pek çok alandaki projeleri adım adım uygulamaya geçirdiğimiz bir yıl oldu. İnanıyorum ki, 2016 mesleğimiz adına yürüttüğümüz özverili çalışmaların meyvelerini toplayacağımız bir dönem olacak.

Yeni Yargı Reformu Stratejisi çerçevesinde mesleğimiz adına atılacak adımlar tarafsız, bağımsız ve mesleki yetkinlikleri güçlü bir noterlik sistemi hedefimize ulaşmada önemli katkılar sağlayacak.

1512 sayılı Noterlik Kanunu'nda yapılacak değişiklik ile amacımız Avrupalı meslektaşlarımız gibi; yargının yükünü azaltarak, topluma daha etkin ve daha iyi hizmet vermekle birlikte gayrimenkul alım-satım gibi sözleşmelerde tarafsız üçüncü kişi olarak danışmanlık fonksiyonumuzu öne çıkararak yeni roller üstlenmektir.

1 Mart 2016'da yürürlüğe girecek olan "Noterlik İşlemlerinin Elektronik Ortamda Yapılması Hakkında Yönetmelik" ile elektronik arşiv, elektronik ortamda tespit, elektronik imza kullanımı ve paydaş kurumlarla entegrasyon gibi çağı yakalayan ve vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştıracak uygulamaları hayata geçireceğiz.

Türkiye Noterler Birliği bünyesinde yeni yılda da teknolojik altyapı yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Son günlerde bazı kamu kurumları ve bankaları etkisi altına alan siber saldırılardan etkilenmeden ve zarar görmeden atlatmamız teknolojik altyapımızın gücünü bir kez daha ortaya koydu. Bu vesile ile süreci sorunsuz atlatmamız için emek veren çalışanlarımıza yürekten teşekkürlerimi sunuyorum.

Önleyici hukukçu kimliğimizle 2016 yılında da bireylerin irade özgürlüğünün sağlanması ve haklı çıkarlarının korunması konusundaki sorumluluğumuzu inançla sürdürecek, mesleğimizi çok daha güzel noktalara taşımak için var gücümüzle çalışacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle, 2016'nın ülkemize, milletimize, çalışan ve emekli meslektaşlarımıza , Türkiye Noterler Birliği, Noter Odaları ile noterlik çalışanlarımıza ve ailelerimize barış, huzur ve mutluluk getirmesini diliyor,  yeni yılınızı en içten dileklerimle kutluyorum. 

Saygılarımla,

Yunus Tutar

Başkan

18.12.2015
Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İPEK’e Ziyaret

​Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus TUTAR ve Genel Sekreteri Ayhan TOSUN, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Sayın Kenan İPEK'i makamında ziyaret etmişlerdir. Bu görüşmede noterlik mesleğinin geliştirilmesiyle ilgili görüş alışverişinde bulunulmuştur. 

18.12.2015
Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Basri BAĞCI’ya Ziyaret

​Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus TUTAR ve Genel Sekreteri Ayhan TOSUN, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Basri BAĞCI'yı makamında ziyaret etmişlerdir. Bu görüşmede noterlik mesleğinin geliştirilmesiyle ilgili görüş alışverişinde bulunulmuştur. 

18.12.2015
Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürü Feyzullah TAŞKIN Birliğimizi Ziyaret Etti

​Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürü Feyzullah TAŞKIN ve Genel Müdür Yardımcısı Erdinç AVŞAR Birliğimizi ziyaret etmişlerdir. Ziyaretleri sırasında Birlik Başkanı Yunus TUTAR ile noterlik mesleğine ilişkin karşılıklı görüş alışverişinde bulunmuşlardır. 

18.12.2015
Türkiye’de e-Devlet ve En İyi Ülke Uygulamaları Konferansı

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP)'nın işbirliği ile 15 Aralık 2015 tarihinde İstanbul'da Çırağan Otel'de düzenlenen "Türkiye'de e-Devlet ve En İyi Ülke Uygulamaları" konulu Uluslararası Konferansa Türkiye Noterler Birliğinden Sayman Üye Ahmet Uğurlu, Başkan Danışmanı Filiz Dalkılıç, Bilgi Teknolojileri Müdürü Necati Etlacakuş ve Strateji, İletişim ve İK Müdürü Kübra Dağdelen katıldılar.

5.12.2015
Adalet Bakanı Bekir BOZDAĞ’a Hayırlı Olsun Ziyareti

​Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus TUTAR, Adalet Bakanı Sayın Bekir BOZDAĞ'ı Bakanlık makamında ziyaret etti ve hayırlı olsun dileklerini iletti. 

4.12.2015
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU Birliğimizi Ziyaret Etti

​Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU, TOBB Genel Sekreteri Mustafa SARAÇÖZ ve Danışmanları ile beraber Birliğimizi ziyaret etmiştir. HİSARCIKLIOĞLU ve beraberindeki heyet, Birlik Başkanı Yunus TUTAR ve Yönetim Kurulu üyeleri ile genel konularda görüşmeler yaparak ziyaretlerini sonlandırmışlardır.

4.12.2015
Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu 22. Olağan Genel Kurulu

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu 22. Olağan Genel Kurulu 3 Aralık 2015'te Ankara-Büyük Anadolu Otel'de açılış programıyla başladı.

Açılış konuşmasını TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY'ın yaptığı Genel Kurulda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman SOYLU  ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN konuşma yaptılar. Açılış gününe TOBB, KESK, Kamu-Sen, TİSK, TESK Başkanları ve Siyasi Parti temsilcileri , Yabancı Konuklar ve Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus TUTAR da katıldı. Genel Kurul 6 Aralık günü yapılacak seçimlerin ardından sona erecek. 

4.12.2015
TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Toplantısı

TÜSİAD'ın geleneksel Ankara Yüksek İstişare Konseyi Toplantısı nedeniyle 2 Aralık 2015 tarihinde Ankara Sheraton Otel'de bir kokteyl gerçekleşti. Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus TUTAR'ın da bulunduğu kokteylde,  Başbakan Prof. Dr. Ahmet DAVUTOĞLU konuşma yaptı ve Yüksek İstişare Konseyinin sadece iş dünyasının değil ülkemizin genel meselelerini ele almak bağlamında da önemli bir girişime öncülük ettiğini belirtti.  Yüksek İstişare Konseyi Başkanı ÖZİLHAN ise sivil toplum olarak, iş dünyasındaki tüm alanlarda bir arada çalışmaya hazır olduklarını dile getirdi.

 

1.12.2015
Avrupa Noterlik Çalışmaları ve Araştırmaları Enstitüsü (IRENE Vakfı) 25. Yıldönümü Etkinliği

Avusturyalı Noterler Milli Konseyi'nin ev sahipliğinde  Avrupa Noterlik Çalışmaları ve Araştırmaları Enstitüsü'nün (IRENE Vakfı) 25. yıldönümü sebebiyle 27-28 Kasım 2015 tarihleri arasında Viyana'da bir etkinlik gerçekleştirildi.

Avusturyalı Noterler Milli Konsey Başkanı Üniversite Profesörü Ludwig Bittner  tarafından Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus Tutar'ın da davet edildiği program, Emekli Üniversite Profesörü ve Avrupa Hukukunun Gelişimi ve Özel Hukuk Reformu  Araştırma Enstitüsü Müdürü Rudolf Welser  moderatörlüğünde bilimsel toplantılarla başladı. Uluslararası Latin Noterler Birliği (U.I.N.L.), Avrupa Noterlik Çalışmaları ve Araştırmaları Enstitüsü (IRENE Vakfı),  Avrupa Birliği Noterler Konseyi (C.N.U.E.) ve Avrupa İlişkileri Konseyi (CAE) temsilcilerinin yer aldığı açılış programı Avusturya Noterler Milli Konsey Başkanı Ludwig Bittner'in ''Hoşgeldiniz'' konuşmasıyla ve Irene Onursal Başkanı Jerome Chevrier, UINL Onursal Başkanı, IRENE kurucusu Helmut Fessler, UINL Başkan Yardımcısı Mario Miccoli, IRENE Onursal Başkanı Michael Becker, UINL Ulusal Konseyi Eski Başkanı Woschnak Klaus, Avusturyalı Noterler UINL Konseyi üyesi Giuseppe Ramondelli, CNUE Onursal Başkanı Rudolf Kaindl tarafından yapılan konuşmalarla başladı.

IRENE üyesi, UINL saymanı, Lausanne noteri Laurent Besso "Uluslararası miras konusuna genel bakış", Irene Onursal Başkanı, Dresden noteri Michael Becker "650/2012 No.lu Yönetmelik'in sunumu", Irene Başkan Yardımcısı, Bilbao noteri sicil memuru Alfonso Renteria-Arocena, "Avrupa'da dijital ortamda belge işleme (Document Image Processing/DIP) uyumu ve noter işlevi", Irene Başkanı, Selanik noteri Sofya Mouratidou,  "Uluslararası noter regülasyonunda yargı ", UINL Onursal Başkanı, Irene kurucusu Helmut Fessler tarafından "Avrupa noterlerinin siyasi, sosyal ve bilimsel değerleri" konularının  ele alındığı etkinlik, onur plaketi töreni ile son buldu. 

 

1.12.2015
Hukuk Öğretimi ve Eğitiminin Geliştirilmesi Sempozyumu ve Çalıştay Programı

Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı tarafından 25-26 Kasım 2015 tarihlerinde Ankara Rixos Grand Otel'de "Hukuk Öğretimi ve Eğitiminin Geliştirilmesi" konulu bir sempozyum ve çalıştay programı düzenlenmiştir.

Açılış konuşmasını Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanı İbrahim ŞAHİN'in yaptığı sempozyumda Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Musa HEYBET, Türkiye Noterler Birliği Genel Sekreteri Ayhan TOSUN, Türkiye Barolar Birliği Genel Sekreteri İzzet Güneş GÜRSELER, Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Alpaslan AZAPAĞASI, Türkiye Adalet Akademisi Başkan Yardımcısı Mustafa ARTUÇ, Yargıtay Genel Sekreteri Methiye Şebnem GÜNAYDIN, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Üyesi Ramazan KAYA birer konuşma yapmışlardır.

Programın ikinci gününde yapılan Çalıştayda Türkiye Noterler Birliği Sayman Üyesi Ahmet UĞURLU "Hukuk Öğretiminde Temel Sorunlar",  Yönetim Kurulu Üyesi Metin SUYABATMAZ "Hukukçu Kimliği ve Yargı Etiği", Yönetim Kurulu Üyesi Gülüzar IRMAK "Adalet Meslek Yüksek Okullarının Sektörün İhtiyacına Verdiği Cevap" ve Yönetim Kurulu Üyesi Serdar ARAT "Hukuk Lisans Eğitiminin Uygulamaya Yansıması" konulu çalışma gruplarına katılmışlardır.

 

29.11.2015
Başsağlığı

Diyarbakır Baro Başkanı Sayın Avukat Tahir Elçi'nin uğradığı silahlı saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Avukat Tahir Elçi'nin katledildiği ve iki polisimizin şehit olduğu bu menfur olay ülkemiz ve hukuk camiamızı derinden üzmüştür. Bu tür olayların bir daha yaşanmamasını temenni ederek, Avukat Tahir Elçi'ye ve şehit polislerimize Allah'tan rahmet, kederli aileleri ile ülkemiz ve hukuk camiamıza başsağlığı dileriz.​

​Yunus TUTAR

Başkan    


23.11.2015
YARGI VE İŞ DÜNYASI SEMPOZYUMU

T.C. Adalet Bakanlığı tarafından 21-22 Kasım 2015 tarihlerinde İstanbul Retaj Royale Otel’de  hukuk ve ekonomi etkileşimi çerçevesinde yargı ve iş dünyasının kapasitesini geliştirmeyi hedefleyen ‘’Yargı ve İş Dünyası Sempozyumu’’ gerçekleştirildi. Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus TUTAR ve Genel Sekreteri Ayhan TOSUN’un da davetli olduğu sempozyumda Adalet Bakanı Kenan İpek, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran-Symes, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Erdem, Türkiye İşveren Sendikaları Konfedarasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Üyesi Nevzat Seyok ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu birer açılış konuşması yaptı.

Adalet Bakanı Kenan İPEK, açılış konuşmasında ''Çekişmesiz yargı işleri ve taşınmaz satışları konusunda Noterlere yetki verilecektir.'' açıklamasında bulunmuştur. Sempozyumda, idari yargı uyuşmazlıklarında karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerilerinin yanı sıra, ticaret, icra ve iflas ile iş ve sosyal güvenlik hukuku kaynaklı sorunlar ve çözüm önerileri de ele alınmıştır.  

Sempozyumun detaylarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz: 

http://www.higm.adalet.gov.tr/dokumanlar/kas%C4%B1m2015/webafis.jpg ​​


3.11.2015
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi 90. Kuruluş Yıldönümü Etkinliği

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinin 90. kuruluş yıl dönümü Türkiye Noterler Birliğinin de katılımıyla 2 Kasım 2015 Pazartesi günü açılış töreniyle başladı.  Adalet Bakanı Kenan İPEK, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İBİŞ, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Arzu OĞUZ ve Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus TUTAR'ın açılış konuşmasını yaptığı törene Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü CİRİT ve Danıştay Başkanı Zerrin GÜNGÖR ile çok sayıda akademisyen katıldı. Törene Türkiye Noterler Birliği'nin davetlisi olarak gelen Makedonya Noter Odası Başkanlığı ve Adalet Bakanlığından temsilciler de eşlik ettiler.

4 Kasım Çarşamba günü 14.00-16.00 saatleri arasında Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus TUTAR' ın başkanlığında Cemil BİLSEL Konferans Salonunda 3. oturumda ''Noterlerin Taşınmazların Devrine Yönelik İşlemlerdeki Rolü ve Danışmanlık İşlevi'' konusu değerlendirildi.

Yunus TUTAR'ın hukuk ve noterlik mesleğine ilişkin konuşmasıyla 3. oturum başladı. Prof. Dr. Süha TANRIVER öncelikle Noterlik mesleğine dair genel bilgiler verdikten sonra, noterlerin danışmanlık işlevinden bahsetti ve onların birer ''Hukuk Mühendisi'' olduğunu vurguladı.  Daha sonra Prof. Dr. Hasan Seçkin OZANOĞLU konuşmasında taşınmazların devrine yönelik işlemlerde noterlerin rolüne yönelik bilgilere yer verdi. Son olarak Rouen Noteri Marianne Sevindik, Fransa'nın noterlik sisteminden ve Fransız hukuku bağlamında noterlerin taşınmaz işlemlerinin transferindeki rolü hakkında bilgiler aktardı. Oturum konuşmacılara yöneltilen soruların cevaplanmasıyla sonra erdi.

Oturuma katılan konuşmacılar:

Prof. Dr. Süha TANRIVER (Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi)

Noterlerin Danışmanlık İşlevi

Prof. Dr. Hasan Seçkin OZANOĞLU (Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi)

Taşınmazların Devrine Yönelik İşlemlerde Noterlerin Rolü

Marianne SEVİNDİK (Rouen Noteri)

Fransız Hukuku Bağlamında Noterlik ve Taşınmazların Devrine Yönelik İşlemlerdeki Rolü

Etkinliğin detaylarına  http://ankaralawcongress90.com  linkinden ulaşabilirsiniz. ​

3.11.2015
Türkiye Noterler Birliği ve Makedonya Heyeti Adalet Bakanı Kenan İPEK’i Ziyaret Etti

Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus TUTAR ve beraberinde Makedonya Cumhuriyeti Noter Odası Başkanı Bayan Zorica PULEJKOVA, Makedonya Cumhuriyeti Noter Odası Yönetim Kurulu Üyesi Bayan Lidija RIBAREVA ve Makedonya Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı temsilcisi Bay Valdet DJAFERI  3 Kasım Salı günü Adalet Bakanı Kenan İPEK' i makamında ziyaret ettiler.

Görüşme esnasında, Türkiye ve Makedonya'daki noterlik işlemlerine dair karşılıklı bilgi alışverişinde bulunuldu.  Makedonya Heyeti, ülkelerindeki noterlik işlemlerine ve Adalet Bakanlığıyla ilgili olan bağlantılarına dair bilgiler vererek Türkiye'deki noterlik işleyişi hakkında sorular yöneltti. Makedonya Heyetinin Adalet Bakanı Kenan İPEK'i ülkelerine davet etmelerinin ardından ziyaret sonlandı. 

3.11.2015
Makedonya Heyeti Türkiye Noterler Birliğini Ziyaret Etti

Türkiye Noterler Birliği tarafından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinin 90. Kuruluş Yıldönümü Hukuk Kurultayına davet edilen Makedonya Cumhuriyeti Noter Odası Başkanı Bayan Zorica PULEJKOVA, Makedonya Cumhuriyeti Noter Odası Yönetim Kurulu Üyesi Bayan Lidija RIBAREVA ve Makedonya Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı temsilcisi Bay Valdet DJAFERI, 3 Kasım Salı günü Türkiye Noterler Birliğini ziyaret ettiler.

Birlik binasında Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus TUTAR ve Makedonya Noter Odası Başkanı Zorica PULEJKOVA, Türkiye ve Makedonya arasındaki noterlik ilişkilerini geliştirmeyi, desteklemeyi ve karşılıklı fikir alışverişinde bulunarak ortak etkinliklerde yer almayı içeren işbirliği sözleşmesi imzaladılar.

Birlik hakkında detaylı bilgi alan Makedonya Heyeti, Türkiye Noterler Birliği içerisindeki tüm birimleri ayrı ayrı ziyaret ederek noterlere verilen hizmetlerle ilgili sorularını yönelttiler.

Birliğin ardından Ankara Noter Odası ve bir noterliğimizi  ziyaret eden Makedonya Heyeti, noterlik işlemlerini yerinde görme imkanına sahip oldu.   

14.10.2015
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi 90. Kuruluş Yıldönümü Etkinliği

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinin 90. kuruluş yıl dönümü nedeniyle 2-5 Kasım 2015 tarihleri arasında Türkiye Noterler Birliğinin de katılımıyla Ankara'da etkinlik düzenlenecektir. 2 Kasım 2015 tarihindeki açılış töreninde Adalet Bakanı Kenan İPEK, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İBİŞ, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Arzu OĞUZ ve Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus TUTAR'ın konuşma yapacağı etkinlik, 3-4 Kasım tarihlerinde tebliğlerin sunulacağı sempozyum ile devam edecektir.

4 Kasım günü 14.00-16.00 saatleri arasında Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus TUTAR'ın başkanlığında gerçekleştirilecek olan Cemil BİLSEL oturumları programındaki 3. oturumda ''Noterlerin Taşınmazların Devrine Yönelik İşlemlerdeki Rolü ve Danışmanlık İşlevi'' konusu değerlendirilecektir.

Oturuma katılacak olan konuşmacılar:

Prof. Dr. Süha TANRIVER (Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi)
Noterlerin Danışmanlık İşlevi

Prof. Dr. Hasan Seçkin OZANOĞLU (Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi)
Taşınmazların Devrine Yönelik İşlemlerde Noterlerin Rolü

Marianne SEVİNDİK (Rouen Noteri)
Fransız Hukuku Bağlamında Noterlik ve Taşınmazların Devrine Yönelik İşlemlerdeki Rolü

Tüm noterlerimizin davetli olduğu etkinliğin detaylarına http://ankaralawcongress90.com/ linkinden ulaşabilirsiniz.

26.10.2015
3. Sınıf Noterler İçin Meslek İçi Eğitim

3.sınıf noterler için Meslek İçi Eğitim Programı,  Antalya'da bulunan Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfına ait Kundu Eğitim Tesislerinde 26 Ekim 2015 Pazartesi günü başladı.

Açılış konuşmasını Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus TUTAR' ın yaptığı eğitim programına Antalya Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim BAĞCI ve Adalet Bakanlığından gelen temsilciler de katıldı.  

Meslek İçi Eğitim Programı 30 Ekim 2015 Cuma günü sosyal program ile son bulmuştur.

27.10.2015
Antalya Cumhuriyet Başsavcısına Ziyaret

​Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus Tutar, Antalya'da gerçekleştirilen  3. sınıf noterler için 2015 yılı meslek içi eğitim programının açılış davetine katılan Antalya Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim BAĞCI'yı makamında ziyaret etti. 

22.10.2015
Yaz Saati Uygulamasının Ertelenmesi İçin Güncelleme

Değerli Üyelerimiz,

Bilindiği üzere 1 Kasım 2015 günü yapılacak genel seçimler nedeni ile yaz saati uygulamasının bitirilme süresi 25 Ekim 2015 Pazar günü saat 04:00 yerine 8 Kasım 2015 Pazar günü saat 04:00'e ertelenmiş idi.

Bilgisayarlarınızda bu geçişin otomatik olarak 25 Ekim 2015 Pazar günü 04:00'e ayarlı olması sebebi ile işletim sistemi üreticileri geçiş işlemini 8 Kasım 2015 Pazar günü saat 04:00'e erteleyen YAMA GÜNCELLEMELER çıkarmışlardır.

İşletim sistemi türüne ve diline göre bu güncellemeler Portalimizin Hızlı Erişim bölümünde "Yaz Saati Uygulaması" başlığı altında yayınlanmıştır. Bilgisayarınızda saat sorunu yaşamamak için lütfen işletim sisteminize uygun olan güncellemeyi 25 Ekim 2015 Pazar günü saat 04:00' kadar yükleyiniz. Bu yükleme yapılmadığı ve saat ayarlarınız doğru olmadığı takdirde TNB sistemleri ile güvenli bağlantı kurulamayacaktır. 

Yükleme yapılırken "Yükleyici hata oluşturdu","İşletim sisteminiz uygun değil", "Yükleme paketi hatalı" gibi hata uyarıları alır iseniz, doğru İşletim Sistemi paketini indirdiğinizden emin olunuz. Yükleme dosyaları işletim sistemi üretici firmalarının hazırlamış olduğu yazılımlar olduğundan müdahale etme imkanı bulunmamaktadır. Bu sebeple hala yükleme yapamıyor iseniz 26.10.2015 Pazartesi günü ve 9.11.2015 Pazartesi günü bilgisayarınızın saat ayarlarını kontrol ederek saat ayarını elle yapınız. 

Yüklemeyi yapmadan önce aşağıdaki örnekte gösterildiği üzere Bölgesel Ayarlarınızdaki Saat Dilimi'nin "İstanbul" olarak ayarlı olduğundan emin olunuz, değil ise "İstanbul" olarak değiştiriniz.

saatdilimi.png
(Windows XP örnek ekran görüntüsüdür. Windows 7, 8 ve 8.1 görünümü farklılıklar gösterebilir.)

Bilgilerinize sunarız.

​Saygılarımızla

Bilgi Teknolojileri Müdürlüğü​

12.10.2015
Antalya'da Uluslararası Sempozyum Gerçekleştirildi

İstanbul ve Antalya Noter odalarının düzenlediği 9 Ekim’de Antalya Majesty Mirage Park Resort Otel'de başlayan "Miras Hukuku” kapsamında mal rejimi sözleşmeleri, miras sözleşmeleri ve vasiyetnamelerin uluslararası alanda değerlendirildiği sempozyum ve sosyal program 13 Ekim tarihine kadar devam edecek. Sempozyuma  Rusya Federasyonu, Kosova ve Makedonya Noter Odalarından ve Ülkemizden  152 noterin katılımıyla gerçekleştirilen sempozyumda konuşan Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus Tutar, "Dünyanın neresinde olursa olsun, noter hukuk sistemin ayrılmaz bir parçası ve güvenin sembolüdür. Kutsal bir görevimiz var. Hepimiz farklı milletlere aynı hedef doğrultusunda hizmet etmeye çalışıyoruz. Temel amacımız, yargının yükünü azaltarak, topluma daha etkin ve daha iyi hizmet verebilmek. Ben inanıyorum ki noterlik mesleğini daha yükseklere taşıyacağız" dedi.  Başkan’ın konuşmasının ardından sempozyum, Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Altunkaya, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Saibe Oktay Özdemir,  Emekli Başmüfettiş Ziya Gökçe ve yurtdışı noter odalarından temsilcilerin yaptıkları konuşmalar ve sunumlarla tamamlandı.  

16.10.2015
Uluslararası Noterler Birliği Kurumsal Toplantıları Brezilya’da Gerçekleştirildi

Brezilya/Rio De Janeiro'da düzenlenen Uluslararası Noterler Birliği'nin Üye Noterler Genel Toplantısı (2.Olağan Oturum ) ve Genel Konseyi (4.Olağan Oturum) kurumsal toplantılarına Başkan Yunus TUTAR, Uluslararası Noterler Birliği Genel Konsey Üyeleri Bülent YİĞİT ve Faysal İÇİN katıldılar.

Brezilya Noterleri Federal Konseyi Başkanı Mr. Ubiratan PEREIRA GUIMARAES ve Uluslararası Noterler Birliği Başkanı Mr. Daniel-Sedar SENGHOR'un açılış konuşmaları ile başlayan ve 28 Eylül-3 Ekim tarihleri arasında devam eden etkinlik programında 2. Afro-Amerikan Konferansı, 10. Brezilya Noterler Kongresi ve UINL Kurumsal toplantıları birleştirilerek gerçekleştirildi. Etkinlikte ayrıca Brezilya Noterliğinin 450.yılı kutlandı.

Toplantıda 2014 Budapeşte ve 2015 İstanbul toplantısı değerlendirmeleri, faaliyet raporları, çalışma grupları ve komisyon raporları, noterliklerin uluslararası organizasyonlarla işbirliği, noterlik mesleğine dair stratejik karar ve öneriler görüşüldü.

18.9.2015
“Teröre Hayır Kardeşliğe Evet” Buluşması

Türkiye teröre karşı tek ses oldu. Türkiye Noterler Birliği'nin de aralarında bulunduğu 250 sivil toplum kuruluşunun destek verdiği "Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet" Buluşması çok geniş bir katılımla 17 Eylül Perşembe günü Ankara'da gerçekleştirildi.

Ankara Sıhhiye Meydanı'nda başlayan "Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet" Yürüyüşü Ulus'taki Birinci Meclis'in önünde sona erdi. Buluşmadaki tek ortak payda Türk bayrağı oldu. 

18.9.2015
Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus Tutar Hukuk Fakültesi Öğrencileriyle Buluştu

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından 2015 - 2016 Eğitim Öğretim Yılı Uyum Programı kapsamında 14 Eylül 2015 Pazartesi günü Cemil Bilsel Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen panelin açılış konuşmasını Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Arzu Oğuz yaptı. Panele, Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus Tutar, Ankara Barosu Başkanı Av. Hakan Canduran, Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Burhan Üstün konuşmacı olarak katıldı.

Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus Tutar, panele yoğun ilgi gösteren hukuk öğrencilerine  noterlik mesleği hakkında detaylı bilgi verdi.  

3.9.2015
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısına Ziyaret

Türkiye Noterler Birliği Başkanı Sayın Yunus TUTAR Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Mehmet AKARCA’yı yeni göreve atanmış olmaları nedeniyle makamlarında ziyaret etmişlerdir.

11.8.2015
Anayasa Mahkemesi Başkanına Ziyaret

Türkiye Noterler Birliği Başkanı Sayın Yunus TUTAR, Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Zühtü ARSLAN’ı yeni göreve atanmış olmaları nedeni ile makamlarında ziyaret etmişlerdir.

5.8.2015
Artvin Milletvekili Sayın Uğur BAYRAKTUTAN'ın Birliğimizi Ziyareti

Artvin Milletvekili Sayın Uğur BAYRAKTUTAN 31 Temmuz 2015 tarihinde Birliğimizi ziyaret etmiştir.​

26.6.2015
Avrupa Birliği Noterler Konseyi Genel Kurulu

Avrupa Birliği Noterler Konseyi (CNUE) ‘nin Genel Kurul toplantısı ile Bulgaristan Noterler Birliği’nin düzenlediği  sempozyum, 18-20 Haziran 2015 tarihleri arasında Bulgaristan ‘ın başkenti Sofya’da gerçekleştirilmiştir.

8.6.2015
Türkiye Noterler Birliği 44. Olağan Genel Kurulu

Türkiye Noterler Birliği’nin 44. Olağan Genel Kurulu 2-3-4- Haziran 2015 günlerinde Adalet Bakanı Sayın Kenan İPEK’in de katılımlarıyla başlamış ve Noterlik Mesleğine katkılar sağlayacak şekilde tamamlanmıştır.

5.6.2015
Uluslararası Usul Hukuku Derneği'nin 15. Dünya Kongresi

​Uluslararası Usul Hukuku Derneği'nin 15. Dünya Kongresi Türkiye Noterler Birliği'nin katkıları ile 25-28 Mayıs 2015 tarihleri arasında İstanbul Maslak Sheraton Otel'de gerçekleştirilmiş olup, Türkiye Noterler Birliği Başkanı Sayın Yunus TUTAR kongrede bir konuşma yapmıştır.

5.6.2015
Uluslararası Noterler Birliği 2014-2016

​Uluslararası Noterler Birliğinin 2014-2016 yasama dönemi  kurumsal toplantıları (Komisyonlar, Çalışma Grupları, Yönetim Komitesi ve Genel Konsey toplantıları) Türkiye Noterler Birliğinin ev sahipliğinde 15-18 Mayıs 2015 tarihleri arasında İstanbul 'da gerçekleştirilmiştir.

8.5.2015
​Noterler Günü Kutlandı

​5 Mayıs Noterler Günü ''İcra Hukukunda Noterlerin Üstleneceği Görevler'' konusunun işlendiği etkinlikle kutlanmıştır. 

24.4.2015
Türkiye Adalet Akademisi 12. Olağan Genel Kurulu Yapıldı

​Türkiye Adalet Akademisi 12. Olağan Genel Kurulu 21 Nisan 2015 tarihinde yapılmış olup, Genel Kurul Üyesi olan Başkanımız Sayın Yunus TUTAR Genel Kurula Başkanlık yapmıştır.

20.4.2015
BİRLİĞİMİZİ ZİYARET

​Yargıtay Başkanı Sayın İsmail Rüştü CİRİT ve Adalet Bakanlığı Müsteşar Vekili Sayın Basri BAĞCI, Birliğimizi ziyaret etmişlerdir.

17.4.2015
Yeni Yargı Reformu Stratejisi Tanıtım Toplantısı

​Yeni Yargı Reformu Stratejisi Tanıtım Toplantısı'nda Başbakan Sayın Ahmet DAVUTOĞLU'nun Noterlik Mesleği ile ilgili açıklamaları

16.4.2015
5 MAYIS NOTERLER GÜNÜ SEMPOZYUM PROGRAMI

​Sempozyum programı haber ekinde yayınlanmıştır.

3.4.2015
Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Kariyer Zirvesi'15

​Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin düzenlemiş olduğu Kariyer Ziversi 2015 etkinliğine Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Sayın Dr. Alparslan ALTAN ve Yargıtay 13. Ceza Dairesi Başkanı Sayın Vuslat DİRİM ile birlikte katılan Başkanımız Sayın Yunus TUTAR, "Noterlik Mesleği" hakkında bilgiler vermiştir. 03.04.2015

18.3.2015
18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu büyük destanı yazan kahramanlarımızı, şehitlerimizi minnet ve şükranla anıyor, aziz milletimizin bu gurur gününü paylaşıyoruz.

9.3.2015
27. Avrupa Özel Hukuk Noterleri Konferansı

​27. Avrupa Özel Hukuk Noterleri Konferansı 16-17 Nisan 2015 tarihlerinde Salzburg’da yapılacaktır. 

24.11.2014
24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Tüm Öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler gününü kutlarım.
                                                                           Yunus TUTAR
                                                                                Başkan

13.11.2014
2014 YILI MESLEK İÇİ EĞİTİM PROGRAMI

 03.11.2014 günü başlayan 2014 yılı Meslek İçi Eğitim Programı Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfı (ATGV) Kundu Eğitim Tesislerinde tamamlanmıştır.

6.11.2014
YÖNETİM KURULUMUZU ZİYARET

Meslek İçi Eğitim programı nedeniyle Antalya'da bulunan Başkan ve Yönetim Kurulu Üyelerini, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Sayın İbrahim Bağcı ziyaret etmişlerdir.

6.11.2014
Noterlik Mesleğine Genel Bakış Konferansı

​Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Hukuk Fakültesi Hukuk ve Adalet Kulubü tarafından düzenlenen "Noterlik Mesleğine Genel Bakış"konulu konferansa  Başkanımız Yunus TUTAR konuşmacı olarak katılmıştır.

31.10.2014
TEBRİK ZİYARETİ

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliğine atanan Sayın Fahri KASIRGA’ya tebrik ziyaretinde bulunulmuştur.

31.10.2014
TEBRİK ZİYARETİ

​Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcılığına atanan Sayın Metin KIRATLI’ya tebrik ziyaretinde bulunulmuştur.

31.10.2014
BERLİN'E ÇALIŞMA ZİYARETİ

Adalet Bakanlığı Kanunlar Genel Müdürlüğü bünyesinde kurulan Bilim Komisyonu Başkan ve üyeleri ile Bakanlık Müsteşar Yardımcısı Basri BAĞCI, Teftiş Kurulu Başkanı Nadir GÜNGÜNEŞ, Ceza İşleri Genel Müdürü Aytekin SAKARYA, Hukuk İşleri Genel Müdürü Ömer KERKEZ, Kanunlar Genel Müdürü Yaşar Şimşek, Personel Genel Müdürü  Muharrem ÜRGÜP, Hukuk İşleri Genel Müdür Yardımcısı Feyzullah TAŞKIN  ve Yönetim Kurulu Üyelerimizin katılımı ile  18- 22 Ekim tarihleri arasında Almanya’nın Başkenti Berlin’e Çalışma ziyareti gerçekleştirilmiştir.

2.9.2014
(HAK-İŞ) Genel Başkanı Mahmut ARSLAN Ziyareti

​Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ) Genel Başkanı Mahmut ARSLAN, beraberindeki  heyet ile birlikte Birliğimizi ziyarette bulunmuşlardır.

29.8.2014
30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI

Yüce Önder Atatürk'ü, değerli silah arkadaşlarını ve Kurtuluş Savaşımızın isimsiz kahramanlarını saygıyla anıyor, 30 Ağustos Zafer Bayramımızı kutluyorum.

                            Yunus TUTAR

                          Başkan

17.7.2014
Adalet Bakanı Sayın Bekir BOZDAĞ Birliğimizi Ziyaret Etmişlerdir

Adalet Bakanı Sayın Bekir BOZDAĞ, Bakanlık Müsteşarı Sayın Kenan İPEK ve Bakanlığımızın üst düzey temsilcileri Birliğimizde verilen iftar yemeğine katılmış ve Veri Merkezimizi gezerek  teknolojik alt yapımız hakkında bilgiler almışlardır.

24.7.2014
Değerli meslektaşımız Türkiye Noterler Birliği Onursal Başkanı M. Muhsin BİLGE

Uluslararası Noterler Birliği ile Birliğe bağlı ülkelerden gelen taziye mektupları haberin devamında yayınlanmıştır.

15.7.2014
Meclis Özel Dergisi

​​Meclis Özel Siyasi, Ekonomi, Aktüel, Haber Dergisi bu ayki sayısında Türkiye Noterler Birliği Başkanı Sayın Yunus TUTAR'ı makamında ziyaret etmiştir.

2.7.2014
NBS 1.4.3.0 SÜRÜMÜ YENİLİKLERİ ve YAYIN TARİHİ

Değerli Üyelerimiz,

Noterlik Bilgi Sistemi (NBS) 1.4.3.0 yeni sürümü 04.07.2014 Cuma günü saat 14:00 itibari ile yayınlanmıştır.

11.6.2014
Mirasçılık Belgesinin Tamamı Noterlere Devredilecek

​Adalet Bakanı Sayın Bekir BOZDAĞ, Türkiye Noterler Birliği'nin 43. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı açıklamalarda Mirasçılık Belgesi işlemlerinin tamamının Noterlere verileceğini ifade ettiler.

11.6.2014
TNB 43.OLAĞAN GENEL KURULU RESMİ SEÇİM SONUÇLARI

Türkiye Noterler Birliği 43. Olağan Genel Kurulu Seçim Resmi Sonuçları açıklanmıştır.

5.5.2014
ABBYY FINEREADER KARAKTER TANIMA PROGRAMI HK.

Değerli Üyelerimiz,

Noterlerimizden gelen talepler doğrultusunda dışarıda hazırlanan ve noterliğe getirilen kağıt ortamındaki işlemlerin Noterlik Bilgi Sistemi’ne aktarılması

2.5.2014
TNB Web Portal Çalışmaları Devam Etmektedir.

TNB Web Portal bölümünde Oturum Açma ve buna bağlı Kurum İçi Uygulamalar bölümü test kullanımına açılmıştır.

22.4.2014
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı hk.

21.4.2014
NOTERLER GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

​2014 yılı  "Noterler Günü"  etkinlikleri, 03-06 Mayıs 2014 tarihleri arasında  İstanbul / Wyndham Kalamış Marina Otel 'de yapılacaktır.

9.4.2014
TNB WEB ARAYÜZÜ DEĞİŞİYOR

TNB Web ​Portal çalışmalarımız devam etmektedir.​ Portal sunucuları test ortamında çalıştığından performansı yavaş olabilecektir.

10.4.2014
TNB Noter Odaları Genel Kurulları

​TNB Noter Odaları genel kurul toplantıları devam ediyor

9.4.2014
TNB Yönetim Kurulu Toplantısı

TNB Yönetim Kurulu aylık olağan gündemli toplantısı 14-18 Nisan 2014 tarihleri arasında yapılmıştır.

Türkiye Noterler Birliği
Tüm Hakları Saklıdır. @2017

Bu site en iyi 1440x900 çözünürlükte Google Chrome web tarayıcısı ile çalışmaktadır.
24.06.2014 Tarihinden İtibaren Ziyaretci Sayısı 2099871
Son Güncellenme Tarihi 29.03.2017 19:00