Adalet Şurası

11.01.2018

Adalet Şurası

​Adalet Bakanlığı tarafından yargı hizmetlerinin etkinliğini ve verimliliğini artırmak amacıyla 10-11 Ocak 2017 tarihinde Adalet Şurası düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve yargı başkanlarının katıldığı şurada Birliğimizi temsilen Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus Tutar yer aldı.

"Adalet Şuramızın başarılarla dolu olmasını, hukuk birikimimizin zenginleşmesine katkı sağlamasını Allah'tan temenni ediyorum. Şuranın düzenlenmesinde ve oturumlarda emeği geçecek herkese şükranlarımı sunuyorum." diyerek sözlerine başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Adaletin tesisine hizmet etmeyen hukuk da kanun da toplum nezdinde yok hükmündedir. Bizim medeniyetimiz adalet üzerine kurulmuştur. Devleti yönetenlerin birinci görevi adaleti sağlamaktır." dedi.

Başbakan Binali Yıldırım ise şurada yaptığı konuşmaya, "İlk kez toplanan Adalet Şurası ümit ederim ki zamanla geleneksel hale gelir ve adalet konusundaki meselelerimiz kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiş olur." sözleriyle başladı. Şuranın, ülkenin adalet, demokrasi ve hukuk yolunda alacağı mesafede yol gösterici olacağına yürekten inandığını belirten Yıldırım, buradan çıkacak sonuçların adalet politikalarına ışık tutacağını, yapıcı tartışmaların daha iyi uygulamalara ilham olacağını söyledi.

Başbakan Yıldırım, "Bilindiği üzere kamu vicdanı en şaşmaz adalet terazisidir. Bizim işimiz de kamu adına, devlet ve toplum ilişkilerini düzenlemek, bireyin ve toplumun hukukunu korumaktır. Sınırlarını akıl, duygu ve vicdanın çizdiği siyasal hayatımız tarih boyunca adaletle genişlemiştir. Tarih boyunca adalet, inancımızın, kültürümüzün ve devlet hayatımızın en temel unsuru olmuştur, olmaya devam edecektir. Devlet ve toplum düzenini adaletten başka ayakta tutacak bir güç mevcut değildir." değerlendirmesinde bulundu.

İki gün süren Adalet Şurasında “Medeniyetimizde Adalet Anlayışı", “Adalet Sosyolojisi ve Adalet Psikoloji", “Türk Ceza Hukukunda Adalet Anlayışı", “Medya, Toplum ve Adalet", “Adalet Bilinci ve Eğitimi" ve “Adalete Güven ve Yargıda Etik Değerler" konulu oturumlar düzenlendi.


×