9 Mayıs Avrupa Günü Kutlandı

09.05.2018

9 Mayıs Avrupa Günü Kutlandı

​9 Mayıs 1950 tarihinde Fransız Dışişleri Bakanı Robert Schuman, Avrupa'da barışçıl ilişkilerin kalıcı şekilde kurulması gerektiğinin zaruri olduğunu belirterek daha sistematik ve organize bir Avrupa kurmak gayesiyle bir kanun teklifi açıklamıştır. "Schuman Bildirisi" olarak da bilinen bu tasarı, bugün Avrupa Birliği olarak kabul ettiğimiz kurumun yapı taşı olarak görülmektedir.

1985 yılında Milan'da yapılan Zirve sonrasında 9 Mayıs'ın, "Avrupa Günü" olarak kutlanılması kararı alınmıştır.

Bu kapsamda, 2018 yılında Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ve Bayan Marilena Georgiadou-Berger Avrupa Günü münasebetiyle Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası tarafından bir konser verildi ve ardından yemek kültürü mirası temalı resmi bir resepsiyon düzenlendi.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Büyükelçi Christian Berger'in ardından Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, davetlilere yaptığı konuşmada Türkiye'nin yüzyıllardır Avrupa'nın bir parçası olduğunu belirterek, “19 yıldır Türkiye'de Avrupa Günü'nü kutluyoruz ama Türkiye'nin Avrupa'yla bağları 1960'lara değil, bundan yüzyıllar öncesine dayanıyor. Türkiye yüzyıllardır Avrupa'nın bir parçası. Avrupa büyük bir başarı hikayesi, 512 milyon insan barış ve refah içinde yaşıyor, bu anlamda büyük bir başarı hikayesi" şeklinde konuştu.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, diplomatik ve askeri temsilciler ile çok sayıda davetlinin katıldığı programda Birliği temsilen Başkan Yunus Tutar da yer aldı. 

×