TAŞINIR REHİN SİCİLİ (TARES)

Taşınır Rehin Sicili (TARES), ticari işletmelerin finansmanlara erişimlerini kolaylaştırmak amacıyla 6750 sayılı Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu kapsamında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulmuş bir sicildir. Taşınır Rehin Sicili oluşturulması ve yürütülmesi Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın denetiminde olmak üzere Türkiye Noterler Birliği'ne ve noterliklere devredilmiştir. Türkiye Noterler Birliği tarafından hızlı bir şekilde teknik çalışmalara başlanılmış, 01.01.2017 tarihinde Taşınır Rehin Sicili sistemi hizmete açılmıştır.

Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu sayesinde ticari işletmeler finansmanlara erişirken tüm işletmelerini rehin göstermek yerine sadece finansman değeri kadar taşınır varlıklarını rehin gösterebilmektedirler.

İşletmeler rehin veren olarak Hayvan, Ham madde, Ticari Plaka / Ticari Hat, Kiracılık Hakkı vb. 26 adet farklı varlık türünden varlıklarını rehin gösterebilmektedirler. Varlıklar teslimsiz olarak rehin gösterildikleri için işletme rehin gösterdiği varlıklar üzerinde tasarruf etmeye devam edebilmektedir.

Taşınır Rehin Sicili üzerinde kanun kapsamında belirtilen rehin koyma, rehin kaldırma, rehin hakkı devri, sözleşme düzeltme, sözleşme değişiklik, yeni malik bildirimi türlerin​de tescil işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

Kanun kapsamında yer alan aleni sorgulama ilkesi gereği www.tares.org.tr üzerinden bir ilgiliye ait rehin verilmiş varlık olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

www.tares.org.tr internet sitesi üzerinden rehin koyma ve sicil sorgulama işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Bunun için herhangi bir noterlik üzerinden, ücretsiz olarak “Türkiye Noterler Birliği E-Hizmet Üyelik” işlemi gerçekleştirilmelidir. Diğer rehin tescil türleri olan rehin kaldırma, rehin hakkı devri, sözleşme değişikliği, sözleşme düzeltme ve yeni malik bildirimi tescil türleri noterlikler üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.

TARES kapsamında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı – MERSİS ile entegrasyon gerçekleştirilmiştir. Taşınır Rehni Kanunu kapsamında yer almayan gemi, hava aracı, maden vb. varlık türleri üzerinde de, bir rehin olup olmadığının sorgulanabilmesi için varlık türünün ilgili olduğu kurum ve kuruluşlarla entegrasyon çalışmaları devam etmektedir.