ELEKTRONİK ORTAMDA VERİLERİN TESPİTİ (E-TESPİT)

Elektronik Ortamda Verilerin Tespiti Hizmeti (E-Tespit) 1512 sayılı Noterlik Kanunun 198/A maddesi kapsamında 01.03.2016 tarihinde hizmete açılmıştır. Bu hizmet ile 7/24 çalışma prensibine uygun olarak, günün her saatinde, istenilen bir yerde, kişisel bir bilgisayar üzerinden, herhangi bir internet sitesinde yer alan sayfa içeriklerini ispatlamak amacı ile tespit işlemi yapabilirsiniz. Bu sistemde yapılan tespit işlemleri yargı süreçlerinde hukuki delil sayılmaktadır.

İnternet üzerinde sayfa içeriğinin tespitini gerçekleştirmek isteyen vatandaşlarımız E-Tespit Portal sayfası üzerinden tespitini gerçekleştirmek istediği internet sitesine erişerek ve site üzerinde gezerek istediği sayfaların tespitini gerçekleştirebilirler. Tespit sonrası oluşturulan ispat bilgileri ve belgeleri Türkiye Noterler Birliği Bilgi Sistemleri’ne kayıt edilmektedir. Tespit işlemi gerçekleştirildikten sonra verilen bir Başvuru Numarası ile herhangi bir noterliğe gidilerek tespit işleminizi onaylatabilir ve gerekli belgeleri alabilirsiniz.

Tespit işlemi günün her saatinde, internet erişimi olan herhangi bir bilgisayar üzerinde anında gerçekleştirilebilmektedir. Anlık, istenilen zamanda gerçekleştirilebilmesi sayesinde tespit edilecek sayfa içeriğinin daha sonradan silinebilmesi riski ortadan kaldırılmış olmaktadır.

Bu sistemin kullanımı için vatandaşlarımızın TNB E-Hizmetler üyeliği işlemini bir defaya mahsus yaptırması gerekmektedir. Ücretsiz olan üyelik işlemini en yakın noterlikten yaptırabilirsiniz. Tespit işlemi sonrası, tespiti gerçekleştirilen metin internet sayfasından silinse dahi, tespit belgeleri ile “o zamanda, orada” yer aldığı ispatlanabilmektedir.

Uygulamaya İlişkin Genel Kurallar

 • Sistemi etkili bir şekilde kullanabilmek için ekranınızın minimum 1440X900 çözünürlükte olması gereklidir.

 • Tespit etmek istediğiniz internet içeriğinin bulunduğu ana sayfadan başlama zorunluluğu vardır, bu sayfanın tespiti zorunludur.

 • Uygulama kullanımı zaman kısıtlamalıdır, en fazla 10 dakika ile sınırlı bir bağlantı kurabilirsiniz, bu süre içinde tespit işleminizi tamamlamanız gerekir. Süreniz geçerse tespit işlemini yapamadan oturumunuz sonlanacaktır.

 • Tespit işlemi en fazla 10 ekran görüntüsü ile sınırlıdır, daha fazla görüntü almak istiyorsanız ikinci bir tespit işlemi başlatmalısınız.

 • Görüntü ile birlikte dosya indirme de yapabilirsiniz, her bir tespit oturumunda sadece tek dosya indirebilirsiniz, indirilen dosya boyutu en fazla 5 MB olabilir.

 • Tespit sisteminde tüm internet sayfaları üzerinde tespit yapılması mümkün olmayabilir, bu durumda Türkiye Noterler Birliği tarafından sorumluluk kabul edilmeyecektir.

 • Sistem üzerinden yapılan internet sayfaları erişimleri bulut sistemleri üzerinden gerçekleştirildiğinden dolayı bazı internet sayfalarının Türkiye üzerinden erişime göre içerik düzenlemelerinde farklılıklar olabilecektir, ancak içerikler değişmez, yerleri ve sıralamaları değişebilir.

Sistem Performansı ile ilgili Uyarılar ve Kısıtlar

 • Sistem, açtığınız internet tarayıcınızın içinde ikinci bir internet tarayıcısı açmaktadır. İkinci bir tarayıcı açılmasının nedeni, güvenlik ve amaç dışı kullanımı engellemektir, bu yüzden çalışma hızı normal bir tarayıcıdan daha düşük olacaktır.

 • Uygulamanın hızı kullandığınız tarayıcıya, internet bağlantı hızınıza, bilgisayarınızda kurulu bulunan güvenlik yazılımları ve benzeri kontrol yazılımlarının davranışlarına göre değişir.

 • İnternet bağlantı hızınız sistem performansı açısından etkili bir parametredir, en az 8Mbit internet hızına sahip olunması önerilir. Tespit işlemi yapılırken internet indirme bant genişliğini paylaşacak başka uygulamaların açık olmaması önerilir.

Güvenlikle İlgili Uyarılar ve Kısıtlar

 • Kullanacağınız uygulama yaptığınız her işlemi kayıt altına alacaktır.

 • Şifreli girilen web sayfalarında şifreler de kayıt edilecektir. Güvenliğiniz açısından tespit işleminizi tamamladıktan sonra şifrenizi değiştirmeniz önerilir.​

 • İnternet bağlantı hızınız sistem performansı açısından etkili bir parametredir, en az 8Mbit internet hızına sahip olunması önerilir. Tespit işlemi yapılırken internet indirme bant genişliğini paylaşacak başka uygulamaların açık olmaması önerilir.

Ayrıntılı bilgi ve sistemin kullanımına ilişkin yardım videolarına buradan erişebilirsiniz.